Odborníci z Národného toxikologického informačného centra (NTIC) upozorňujú, že pri zbere medvedieho cesnaku treba byť opatrný.
Patrí medzi mliečne výrobky a vyrába sa z koncentrovanej smotany. Klasické maslo obsahuje 80 percent mliečneho tuku, vody maximálne do 16 percent, zvyšok tvoria bielkoviny a laktóza.
Liečivá bylinka je údajne pomenovaná podľa medveďov - keď sa vyslabnuté prebudili zo zimného spánku, vrhli sa práve na túto bylinku. Použiť ju môžete pri príprave rôznych chutných jedál. Skúste napríklad nasledujúce pesto k cestovinám či na toasty.
Už naši múdri predkovia uznávali pravidelnú jarnú očistu organizmu. Najmä na Zelený štvrtok sa ich jedálny lístok spájal so „zelenými potravinami“, ktoré si vyberali podľa toho, v akom období bola Veľká noc, čo zvykla príroda ponúknuť alebo sa urodilo. Naproti tomu máme my dnes omnoho väčší výber v obchodoch.
Medvedí cesnak rastie najmä v strednej a západnej Európe. V listnatých a lužných lesoch ho nájdeme od marca do mája. Objaviť ho nie je vôbec zložité, pretože väčšinou sa vyskytuje húfne a tvorí veľké zelené koberce. Prezradí ho aj jeho typická cesnaková vôňa, ktorá sa šíri celým lesom. Rozmýšľate, ako túto bylinku využiť v kuchyni? Máme pre vás tip.
Obľubujete krémové polievky? Čo tak vyskúšať takúto z medvedieho cesnaku, ktorý patrí k prvým bylinkám jari, zemiakov a parmezánu? Postup pre vás pripravil slovenský šéfkuchár.
Už veľmi skoro na jar, v hlbokých lesoch pod stromami, sa objavia a rozvoniavajú listy cesnaku medvedieho. Táto liečivá bylinka musí vyrásť a rozkvitnúť skôr, ako ju zatienia stromy. Keď odkvitne, neostane po nej ani stopa a prihlási sa opäť až na ďalšiu jar...