V rýchlom tempe našich životov plných stresu je mimoriadne dôležité nachádzať nástroje a implementovať stratégie, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa so stresom a tlakom v práci či v súkromí. Všímavosť, resp. všímavý stav mysle (z angl. mindfulness), sa často využíva ako terapeutická technika, pričom ide o duševný stav, ktorý dosiahnete zameraním vedomia na prítomný okamih, pri ktorom si uvedomujete a prijímate svoje pocity, myšlienky a telesné vnemy.
Stav psychiky máme vo veľkej miere vo svojich rukách. Na to, či sa cítime dobre, vplýva strava – teda to, čo prijímame na tanieri. A tiež psychohygiena vo forme meditácie, umenia či športu. Každý by si mal nájsť vlastný spôsob, ktorý mu pomáha prinavrátiť stratenú duševnú rovnováhu, ako aj poznať faktory, ktoré ju narúšajú. Narušiteľov psychiky - stres, nedostatok spánku, škodlivé návykové látky a pod. – sa pokúste obmedziť na minimum.
Pol hodina pravidelnej fyzickej aktivity tiež znižuje riziko návratu nádoru o viac ako polovicu.
Jedným z atribútov lepšieho zdravia je mať sviežu mentálnu mapu. Správne vnútorné nastavenie, ktoré často v praxi odvíjame aj od najlepších životných rád, alebo od motta a zmyslu života úspešných ľudí z ich životopisov. Najmúdrejší ľudia sveta potvrdili pocit, že čím viac človek vie, tým viac si uvedomuje, koľko toho ešte nevie. Preto múdrou a osvedčenou cestou k mentálnemu zdraviu, a tým aj k fyzickému, je neustály tréning.
Väčšina nášho času a energie je zameraná na budúcnosť. Keď sa nenaháňame za lepším zajtrajškom, tak riešime bežné životné situácie, ktoré nemusia mať priaznivé dopady na naše psychické či fyzické zdravie. Zaručená prevencia pred depresiami, stresom, strachom či chorobami je psychohygiena v podobe meditácie.
Máte svoj životný plán alebo ciele aspoň na rok? Kde chcete byť o 5 alebo 10 rokov? Ako si predstavujete svoju ideálnu budúcnosť? Pýtajú sa pri pracovnom pohovore na trhu personalisti. Pokiaľ chcete patriť medzi elitu, tak vedzte, že podľa vedeckých výskumov si len 3 percentá ľudí stanovujú písomne svoje životné ciele a plány.
Šťastný môže byť každý z nás. Vedci sa rozhodli spísať tie najlepšie rady, ako to dosiahnuť. A nemusí to byť ani také ťažké, ako sa na prvý pohľad môže zdať.
Každodenná meditácia vám pomôže vytvoriť si pokojnú myseľ a tým ľahšie prekonať rôzne emocionálne, mentálne či fyzické problémy, ktoré nás často sužujú. Meditačné cvičenie nám dopomôže pri vyrovnávaní sa so stresom a frustráciou. Aké ďalšie pozitíva prináša?
Téma zdravého životného štýlu sa začína skloňovať stále viac. Je známe, že ayurvéda svojimi procedúrami pomáha liečiť mnohé závažné aj menej závažné ochorenia. Okrem toho detoxikuje telo, odstraňuje stres a pomáha s redukciou hmotnosti. Podstatou ayurvédy je zdravá životospráva, pravidelný pitný režim a cvičenie.