Na jeseň tohto roka bude prebiehať online edukačný projekt v telemedicíne určený pre lekárov a sestry akejkoľvek špecializácie v trnavskom, nitrianskom a banskobystrickom kraji. Informoval o tom MUDr. Marián Zelina, riaditeľ Sanitas Slovaca - agentúry pre rozvoj zdravia na Slovensku, o.z.. Zdravotnícky pracovníci, ktorí sa prihlásia do projektu budú oboznámení s využitím telemedicínskych senzorov, webových a mobilných aplikácií v manažmente chronicky chorých pacientov. Ide o jedno z najefektívnejších riešení v prípade stáleho kontaktu pacientov v čase pandémie.
Koronakríza dokonale preverila naše technické znalosti, keď sme svoje životy doslova zo dňa na deň presunuli do online priestoru. Tento presun však spôsobil aj zvýšený počet kybernetických útokov, ktoré sa nevyhli ani Slovensku. Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT vydalo takmer desiatku varovaní pre domáce súkromné aj verejné spoločnosti a kybernetické útoky sú stále silnou hrozbou. Nemocnice v tom nie sú výnimkou a útočníci sa zameriavajú na všetky oblasti ich chodu. Najvyššia cena na čiernom trhu sa platí práve za medicínske dáta pacientov.
Ide o významný pokrok v transplantačnej medicíne, ktorý môže zvýšiť počet dostupných orgánov na transplantáciu a zachrániť tak mnoho životov pacientov trpiacich závažným ochorením pečene, alebo rôznymi druhmi rakoviny.
Tomáš pochádza zo Svitu, momentálne je v piatom ročníku štúdia medicíny na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika(UPJŠ) v Košiciach. Nedávno mu za výnimočné študijné výsledky vedenie lekárskej fakulty UPJŠ udelilo ocenenie rektora a dostal aj mimoriadne štipendium. Tomáš je rómskej národnosti, a aj o tejto téme sme sa porozprávali v rozhovore.
Ocenení vedci prišli na to, akým spôsobom sa bunky v našom tele dokážu adaptovať na rôzne zmeny prostredia v závislosti od kyslíku.
O tom, že lekári a ich liečba sú závislí na praktikách farmaceutického priemyslu, sa diskutuje už dlho. Mnohí zastávajú radikálny názor, že doktori sú doslova kúpení farmaceutickými firmami, aby ich produkty využívali na pacientoch, hoci nie vždy je toto riešenie úplne najlepšie.
Bedrovník anízový využijeme rovnako pre potreby kuchyne i pre medicínu. Poznáme ho tiež pod ľudovým názvom aníz voňavý. Pestuje sa na poliach i v záhradách. Vhodné miesto je na suchom slnečnom mieste, v skalke, prípadne v kvetináčoch.
Čo vás čaká, keď sa rozhodnete využiť tradičnú čínsku medicínu? To sa dočítate v druhom pokračovaní článku o tejto liečebnej metóde.
Tradičná čínska medicína je u nás označovaná za jeden zo smerov alternatívnej medicíny, spolu napríklad s vonnou terapiou, muzikoterapiou, hypoterapiou, kineziológiou, vodoliečbou – šľapacou terapiou, liečbou pijavicami, včelami alebo mäsožravými rybkami.
Informujte sa o základných diagnostických metódach, ktoré sa používajú v medicíne.