I keď v detstve asi väčšina z vás neobľubovala túto zeleninu, v dospelosti iste oceníte všetky jej zdravotné benefity. Navyše ste už určite dávno zistili, že sa z nej dajú pripraviť naozaj chutné jedlá. Vyskúšajte aj túto špenátovú polievku od slovenského šéfkuchára.
Patrí medzi mliečne výrobky a vyrába sa z koncentrovanej smotany. Klasické maslo obsahuje 80 percent mliečneho tuku, vody maximálne do 16 percent, zvyšok tvoria bielkoviny a laktóza.
Ešte donedávna platilo, že čím menej tuku potraviny obsahujú, tým sú lepšie, a tak začali byť populárne odtučnené a nízkotučné výrobky. Avšak, nízkotučné výrobky vám v skutočnosti nepomôžu schudnúť, pretože odstránený tuk v nich je nahradený cukrom.
Chutné müsli bez zbytočného cukru a umelých konzervačných látok? Stavte na také, ktoré si môžete pripraviť i doma. Tento recept na pečené müsli je zdravý a jednoduchý.
Radi si občas pochutnáte na niečom sladkom? Neviete odolať čokoláde a iným sladkostiam? Nemusíte sa úplne vzdávať maškrtenia, no pripravte si radšej tieto zdravšie alternatívy.
Každý pozná zemiakové pyré, alebo inak povedané, zemiakovú kašu. Zeler patrí ku koreňovým zeleninám, a na rozdiel od zemiaku obsahuje menej sacharidov. Má výraznú vôňu a chuť. Keď sa však trošku zjemní maslom a mliekom, chuť je veľmi príjemná.
Arašidové maslo je v poslednej dobe často spomínané v súvislosti so zdravím a zdravým životným štýlom. Poviete si – sú to samé tuky, má to vysokú energetickú hodnotu a navyše – spája sa to s Amerikou, veď to nemôže byť zdravé! Ale opak je pravdou.
Je viac dôvodov prečo zaradiť zemiaky do jedálnička. Množstvo živín v zemiakoch je neopomenuteľné. Zemiaky obsahujú prekvapivo veľa vitamínu C a vitamíny zo skupiny B. Syrová plnka a zemiaky tvoria výbornú kombináciu, ktorú sa oplatí vyskúšať.
Zemiaky sú výborné na rôzne spôsoby, a navyše sú významným zdrojom vitamínu C. Zemiakovú kašu si môžeme však pripraviť tiež ako zdravší variant, keď zemiaky v pomere 1:1 skombinujeme s ďalšou zeleninou, napríklad s mrkvou, brokolicou, špenátom... Navyše získame netradičnú farebnú prílohu k mäsu, napokon „aj oči jedia.“
Domáce bylinkové maslo sa zíde v každej kuchyni. Kedysi to bola jediná možnosť, ako ho získať. Dnes ho dostaneme kúpiť, ale na to domáce určite nemá. Doma pripravené má obrovskú výhodu, namiešať si ho môžeme podľa potreby a hlavne podľa chuti.