Tím vedcov z Sheffield Hallam University vyvinuli test odtlačkov prstov, ktorý ponúka bezbolestnú a neinvazívnu alternatívu k mamografii. Podľa vedcov by mohol by zachrániť životy, ušetriť peniaze a zvýšiť počet vykonaných testov.
Rakovina prsníka je na Slovensku ročne diagnostikovaná 3000 ženám, z toho až 30 % žien má ochorenie v pokročilom štádiu. Tretina žien sa z rakoviny nikdy nevylieči.
Pravidelné mamografické vyšetrenie je jedinou efektívnou metódou, ako zachytiť rakovinu prsníka vo včasnom štádiu. Štatistiky však ukazujú, že mamografické vyšetrenie absolvuje pravidelne iba 30 % slovenských žien.
Napriek tomu, že preventívna prehliadka u všeobecného lekára trvá približne polhodinu, pravidelne ju absolvuje menej ako 39 % dospelej populácie. V roku 2020 klesol záujem o preventívne prehliadky ešte o ďalších približne 5 %.
Zachytenie rakoviny prsníka v počiatočnom štádiu môže dať ženám lepšiu šancu na vyliečenie. Mamogramy síce pomáhajú zachytiť rakovinu prsníka v jej ranom štádiu, avšak podľa vedcov nie dostatočne skoro.
Mamografické vyšetrenie je účinná metóda, ako odhaliť rakovinu prsníkov u žien. Skorá diagnostika problémov zvyšuje šance na vyliečenie. Kvalita vyšetrenia pritom záleží nielen od skúsenosti lekára, ale aj od technológie. Čím lepší obraz lekár dostane, tým je vyššia šanca, že si všimne zmeny tkaniva, ktoré môžu byť nebezpečné. V odhaľovaní nádorov stále viac pomáha aj umelá inteligencia a špičkový softvér, ktorý umožňuje rozpoznať viac detailov.
Softvér vyvinutý výskumníkmi spoločnosti Google Health nie je navrhnutý, aby nahradil ľudských rádiológov, ale skôr im pomáhal a výrazne urýchlil súčasné diagnostické procesy.
Podľa výskumníkov z Mayo Clinic by mohla byť vakcína účinná v prevencii a liečbe rakoviny prsníka, a rakoviny vaječníkov dostupná za menej ako 10 rokov. Nová vakcína, testovaná v rámci klinickej štúdie, už úspešne zničila rakovinové bunky v tele pacienta.
Skríningová mamografia dokáže odhaliť už aj malé ložiská do niekoľko milimetrov napríklad vo veľkosti hrášku. Zároveň, podľa lekárov, môže zistiť ochorenie vo včasnom štádiu, aj o 3 až 5 rokov skôr, než by ložisko bolo možné nahmatať pri samovyšetrení. Prečo sa jej ženy stále boja a spochybňujú bezpečnosť mamografických vyšetrení?
Zdravotné poisťovne budú pozývať ženy vo veku od 50 do 69 rokov na skríningové vyšetrenie v rámci prevencie rakoviny prsníka. Ide v poradí už o druhý štátom riadený skríning.