Mamičky, ktoré sa čerstvo vžívajú do rodičovskej role, sa denne boria s desiatkami otázok a pochybností. Hlavne ak dojčíte svoje prvé bábätko, chcete urobiť všetko na 100 %. Preto určite premýšľate, či sa musíte stopercentne vzdať aj svojej obľúbenej šálky kávy. Mamičky majú počas tehotenstva zakázané mnohé potraviny. Od sushi cez syry, ktoré nie sú pasterizované, až po kávu, čaj, zázvor či sladené kolové nápoje. Ako to s kávou počas dojčenia naozaj je?
Tehotenstvo sa spája s obrovskou radosťou, no sprevádzajú ho často aj problémy. Tými najpálčivejšími sú nevoľnosti a citlivé ďasná. Práve starostlivosť o zdravie ústnej dutiny je v období tehotenstva a dojčenia mimoriadne dôležitá. Pozitívne účinky používania Špecializovanej zubnej paste pre tehotné a dojčiace mamy potvrdili aj výsledky prieskumu!
Poznatky českej neurovedkyne a jej kolegov potvrdzujú, že vplyv depresívnych príznakov u matky na zdravie potomkov môže byť dlhodobý.
Šestonedelie je obdobie, ktoré začína bezprostredne po pôrode a trvá šesť týždňov. Počas tejto doby sa vracia organizmus do stavu pred počatím a zažíva veľa zmien, ktoré sa podpisujú nielen na fyzickom, ale i psychickom stave rodičky. Kým v minulosti mali čerstvé mamičky poruke pôrodné babice ochotné nielen poradiť so starostlivosťou o bábätko, ale i pomôcť s domácimi prácami, dnes je všetko inak. Zodpovednosť zostáva na pleciach rodičky, ktorá je často kritizovaná a cíti sa osamotená. Čo sa deje s telom rodičky a ako si s obdobím šestonedelia poradiť bez zbytočného stresu?
Gynekológ pripomenul, že v Česku sú v tomto veku ročne len jedna alebo dve ženy, ktoré prirodzene otehotneli, a ich tehotenstvo bolo v poriadku.
Video ukazuje ženu tesne po pôrode a všetko to, čím si musí počas prvých dní prejsť.
Chlapček prišiel na svet predčasne v 27.týždni cisárskym rezom v nemocnici v Nových Zámkoch. Na jedenásty deň po narodení museli chlapca v kritickom stave previezť do NÚDCH, kde ho niekoľkokrát operovali. Žiaľ, v sobotu doobeda prišla smutná správa - malý Mirio zomrel. Okolo smrti bábätka je veľa nejasností
Bežný deň v škôlke na východe Slovenska sa v sekunde zmenil na drámu. Škôlkárka skončila v nemocnici.
Na začiatku je plačúce bábätko, ktoré nikto nedokáže utíšiť, stupňujúca sa nervozita, možno chvíľka absolútnej únavy a bezmocnosti. Na konci môže byť trvalé poškodenie mozgu, či dokonca smrť. Čo sa odohráva medzitým, keď sa rodič, alebo iný dospelý, snaží dieťa utíšiť trasením?
Snímka z magnetickej rezonancie neurovedkyne a jej dvojmesačného bábätka ukazuje, aké jedinečné puto je medzi mamou a jej dieťaťom.