Štátna ochrana prírody (ŠOP) vydala zákaz vstupu do lesov mimo značených turistických a cyklistických trás. V priebehu niekoľkých dní totiž ochranári zaznamenali už tri požiare v rámci národných parkov.
Vianočný stromček je vyrobený a vyzdobený pomocou spálených polien a konárov stromov, ohoreného bicykla, zničeného požiarneho alarmu a ďalších zhorených predmetov.
Kliešte sú najčastejšími prenášačmi rôznych ochorení ľudí a zvierat. Aby sa predišlo závažnejším zdravotným problémom, je nutná spoľahlivá prevencia i včasná liečba.
Prichádzajúce jarné dni sú priam stvorené na výlety do lesov, prechádzky po lúkach, či relax v parkoch. Je to zároveň obdobie, kedy sa v prírode začínajú vyskytovať kliešte – pôvodcovia viacerých nebezpečných chorôb.
Svetový deň životného prostredia si pripomíname od roku 1972 a tohtoročnou témou sú lesy. Lesy pokrývajú tertinu zemskej pevniny a 1,6 miliardy ľudí využívajú lesy na živobytie. Lesy zohrávajú kľúčovú úlohu v boji proti klimatickým zmenám, uvoľňujú kyslík do atmosféry, zatiaľ čo uskladňujú oxid uhličitý.
Mikroskopické huby v povrchových aj podzemných zdrojoch pre úpravu vody na pitnú môžu spôsobovať nielen technologické problémy, ale aj zhoršenie vlastností pitnej vody. Mikroskopické huby považujem za indikátory organického znečistenia.
Kliešť, ako každý iný živočích žijúci na povrchu, potrebuje dýchať vzduch. Prisaté kliešťa preto v žiadnom prípade nezabíjajte pomocou akýchkoľvek olejom či mastí, ktoré ho udusia. Ani kliešťa nemačkajte. Môže totiž vyvrhnúť obsah čriev do rany, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť prenosu nákazy.