Horúce letné dni sú neodmysliteľne spojené s kúpaním. Kým niekto dáva prednosť bazénu v pohodlí domova, iní si radi zájdu na kúpalisko, do wellnesu či schladiť sa k jazeru. Neraz si však odtiaľ odnesú aj nechcený suvenír v podobe urologických či gynekologických ťažkostí.
Zvýšený výskyt siníc zaznamenávame najmä po dlhotrvajúcom slnečnom a teplom počasí a ich premnoženie predstavuje zdravotné riziko.
Záchranári pripomínajú, že pri kúpaní a pobyte pri vode je potrebné dbať na prevenciu. Ľudia by sa počas kúpania mali vyhýbať alkoholu, nepreceňovať svoje sily, kúpať by sa mali len v zdravotne vyhovujúcej vode, nevchádzať do nej s otvorenými ranami, infekčným ochorením alebo horúčkou.
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zverejnil zásady bezpečného kúpania sa pre verejnosť. Musíte na kúpalisku nosiť rúško a dodržiavať rozostupy? Môže sa koronavírus prenášať vodou na kúpalisku?
Mnohí z nás hľadajú schladenie na verejných kúpaliskách či vo wellnessoch. Plesne tu však číhajú na každom rohu. Ich dobrým kamarátom je vlhké alebo teplé prostredie. V bazénoch, saunách či spoločných sprchách nás ohrozujú mykotické ochorenia kože, ktoré sú postrachom pre naše nohy.
Zaujíma vás, kde sa môžete ísť cez letné prázdniny okúpať bez zdravotných rizík? Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vykonal aj pre túto sezónu analýzy a pripravil pre vás zoznam vôd na kúpanie.
Leto a s ním vysoké teploty, atakujúce 30 stupňov máme tu. V tomto období nie je nič lepšie než sa po horúcom dni schladiť v bazéne či jazere. Pozrite sa, ako je na tom hlavné mesto s pripravenosťou vodných plôch. Kde sa môžete kúpať?
Pre deti nie je nič lepšie, ako tráviť čas vonku. Naháňanie sa, behanie za loptou, lozenie, hojdanie, hranie sa v piesku. Pri hraní vonku sa deti učia chápať svet a samy seba. Ak im chcete kúpiť na záhradu či terasu doplnky pre rozvoj aktivity, prinášame vám prehľad zariadení, vhodných pre jednotlivé vekové kategórie.
Za kúpaciu sezónu sa na Slovensku považuje obdobie od 15. júna do 15. septembra, kedy sa očakáva najväčší počet kúpajúcich sa. Prevádzky kúpalísk a vodných plôch sú však často ovplyvnené stavom ich pripravenosti, aktuálnym počasím a záujmom verejnosti.
Otužovanie je proces, pri ktorom sa telo stáva odolnejším voči teplotným výkyvom. Je to ďalší spôsob ako rozšíriť svoju komfortnú zónu. Je veľmi podobné cvičeniu. Nestačí cvičiť raz týždenne, ale systematicky a pravidelne, aby ste mohli vidieť aj výsledky.