Mnohí z nás hľadajú schladenie na verejných kúpaliskách či vo wellnessoch. Plesne tu však číhajú na každom rohu. Ich dobrým kamarátom je vlhké alebo teplé prostredie. V bazénoch, saunách či spoločných sprchách nás ohrozujú mykotické ochorenia kože, ktoré sú postrachom pre naše nohy.
Zaujíma vás, kde sa môžete ísť cez letné prázdniny okúpať bez zdravotných rizík? Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vykonal aj pre túto sezónu analýzy a pripravil pre vás zoznam vôd na kúpanie.
Leto a s ním vysoké teploty, atakujúce 30 stupňov máme tu. V tomto období nie je nič lepšie než sa po horúcom dni schladiť v bazéne či jazere. Pozrite sa, ako je na tom hlavné mesto s pripravenosťou vodných plôch. Kde sa môžete kúpať?
Za kúpaciu sezónu sa na Slovensku považuje obdobie od 15. júna do 15. septembra, kedy sa očakáva najväčší počet kúpajúcich sa. Prevádzky kúpalísk a vodných plôch sú však často ovplyvnené stavom ich pripravenosti, aktuálnym počasím a záujmom verejnosti.
Leto je tu, horúčavy udreli a nás to prirodzene ťahá k vode. Viete, ako sa na kúpaliskách a vodných plochách kontroluje kvalita vody na kúpanie a poznáte zásady, ktoré by ste mali dodržiavať?
Milujete leto a vodu? No letné kúpanie má svoje zásady, ktoré by ste mali rešpektovať, pokiaľ si ho chcete užiť v zdraví a bezpečí. Dodržujte ich a vychutnajte si oddych pri vode naplno. Pozrite si, aké platia na kúpaliskách a aké pri vodných plochách.
Viete čo všetko vám hrozí pri návšteve prírodných vodných plôch? Ktoré sú kontrolované a ktoré nie? Prečítajte si aktuálne odporúčania RÚVZ z Banskej Bystrice.
Ako náhle sa teploty vzduchu vyšplhali na letné hodnoty, začali prevádzkovatelia kúpalísk a pláží na Slovensku postupne otvárať svoje prevádzky. Návštevník si často ani neuvedomuje, čo v záujme jeho zdravia takémuto otvoreniu predchádza a že prevádzkovateľ musí splniť prísne zákonné pravidlá..
Už v staroveku boli známe uvoľňujúce účinky vody. Ako ľudia začínali objavovať termálne pramene, ich popularita čím ďalej, tým viac narastala.