Tieto liečivé bobuľky majú korene v starovekej Číne. Charakteristické sú svojou sladko-kyslou chuťou a často sa s nimi stretnete aj v sušenej forme. Pozrite sa, ako toto ovocie konzumovať a kedy ho najviac oceníte.
Vďaka svojmu vajcovitému tvaru s tŕňmi sa nazýva tiež dračie vajce. Plod pralesných kaktusov pochádza z tropických a subtropických oblastí Južnej Ameriky. Aké vitamíny skrýva toto záhadné ovocie?
Mandarínky sú blízkymi príbuznými pomarančov, bývajú však výrazne sladšie, šťavnatejšie a lepšie sa šúpu. V 19. storočí ich doviezli z Číny, dnes sa pestujú v južnej Európe, severnej Afrike a Amerike.
Rastlina artičok je trvalka, ktorá pochádza z južnej Európy a severnej Afriky. Má dlhodobú históriu v užívaní ako zdroja potravy i liečiva. V minulosti sa listy tejto rastliny používali napríklad na liečbu tráviacich problémov, bolesti a močových kameňov.
Arganový olej je prezývaný aj ako tekuté zlato alebo marocké zlato. Ide o vzácny rastlinný olej, ktorý je vďaka svojím vynikajúcim vlastnostiam a účinkom veľmi obľúbený v potravinárskom i kozmetickom odvetví.
Podľa historikov a archeológov je hrášok súčasťou stravy už približne 5000 rokov. Odvtedy sa stal veľmi obľúbenou strukovinou najmä vďaka svoje sladkastej chuti.
Dôležitou a cennou zeleninou pre každú kuchyňu je šalát siaty alebo šalát hlávkový (lactusa sativa). Ide o jednoročnú bylinu, ktorej konzumnou časťou sú listy s veľkým obsahom vitamínov a minerálov.
Jarná cibuľka je vlastne mladunká cibuľa zbieraná oveľa skôr než dozreje a dosiahne svoj zenit. Mladé cibuľové výhonky sú jedny z prvých poslov jari a tiež znamením, že nadišiel čas k jarnej vitamínovej očiste tela. Jarná cibuľka obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín A a tiež spektrum minerálnych látok.
Škorica neslúži len na ochucovanie pokrmov, ale má aj veľmi pozitívne vlastnosti na celkové zdravie organizmu. Prvé zmienky o škoricovníku sú staré viac ako 4000 rokov a pochádzajú z Číny. Do sveta sa rozšírila až v 15. a 16. storočí, keď ju zo svojich ciest obchodníci privážali ako jednu zo vzácností Orientu.
Už veľmi skoro na jar, v hlbokých lesoch pod stromami, sa objavia a rozvoniavajú listy cesnaku medvedieho. Táto liečivá bylinka musí vyrásť a rozkvitnúť skôr, ako ju zatienia stromy. Keď odkvitne, neostane po nej ani stopa a prihlási sa opäť až na ďalšiu jar...