Osteoporóza niekedy býva označovaná aj ako „tichý zlodej kostí“, pretože sa vyvíja bez zjavných príznakov aj niekoľko rokov a často sa prejaví až zlomeninou už aj po drobnom úraze. Varovným príznakom môžu byť bolesti chrbta (hlavne medzi lopatkami) pri dlhšom státí, pokles výšky či hrbatenie.
Svetový deň osteoporózy, ktorý si každoročne pripomíname 20. októbra, upozorňuje na dôležitosť včasnej diagnostiky a zahájenia liečby tohto ochorenia. Celosvetový trend starnutia populácie predpokladá nárast pacientov s osteoporózou. Počet tých liečených však naopak za uplynulé roky klesol.
Či už sa snažíte dosiahnuť konkrétny cieľ alebo sa len chcete cítiť lepšie, každodenný dôraz na telesnú aktivitu vám pomôže získať a udržať tak nesmierne dôležitú motiváciu.
Artróza (osteoartróza) je degeneratívne nezápalové kĺbové ochorenie, ide o najčastejšie ochorenie kĺbov. Je charakterizované degradáciou kĺbovej chrupky, subchondrálnou sklerózou, tvorbou ostefytov a zmenami mäkkých tkanív.
Osteoporóza – rednutie kostí, je z 90% civilizačným ochorením. Hlavnou príčinou je neprirodzený životný štýl s nedostatkom dennej pohybovej záťaže ako aj niektoré pridružené rizikové faktory. Sú však aj prípady, ktoré majú inú patologickú príčinu a je dôsledkom iných ochorení.
V dnešnej modernej dobe čoraz viac zanedbávame pohyb. Ten vedie k aktivizácii kostných buniek tvoriacich kostnú hmotu. Preto sa nemôžeme čudovať, že s nedostatkom pohybu prichádza rednutie kostí, osteoporóza.
Osteoporóza prichádza nenápadne a keď o sebe dá vedieť, je už väčšinou neskoro. Spozornieť by mali všetci, ktorí majú sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu. Ako však cvičiť, keď nás bolí chrbát či nohy? Telo treba postupne rozhýbať. Pomôžu aj nasledujúce 3 cviky s vlastnou váhou.
Ak chceme mať kosti pevné a zdravé, nemôžeme sa spoliehať len na dobrú genetiku. Mali by sme čo najskôr myslieť na dve veci: správna strava, pitný režim a aktívny životný štýl. To znamená dostatočné množstvo vápnika vo forme, ktorú telo ľahko prijme a obmedziť dôvody, spôsobujúce jeho úbytok z kostí.
Karob alebo “svätojánsky chlieb“ je tmavohnedé ovocie stromu Ceratonia siliqua, pochádzajúce z Blízkeho východu. Jeho plody sa melú na prášok podobný kakau. Tento obľúbený prášok Indiánov mnohí z nás nepoznajú, v čom sú jeho najväčšie výhody?
Ešte donedávna platilo, že čím menej tuku potraviny obsahujú, tým sú lepšie, a tak začali byť populárne odtučnené a nízkotučné výrobky. Avšak, nízkotučné výrobky vám v skutočnosti nepomôžu schudnúť, pretože odstránený tuk v nich je nahradený cukrom.