Vlna COVID-19 je na vzostupe, počet pozitívne testovaných osôb podľa dát NCZI denne pribúda rovnako ako aj počet hospitalizovaných pacientov.
K najčastejšie uvádzaným príznakom dlhého covidu patrí extrémna únava, strata čuchu, dýchavičnosť a bolesti svalov.
V očkovacích centrách po celom Slovensku sa od pondelka 17. októbra sa začalo očkovať najnovšou adaptovanou vakcínou proti COVID-19.
Najlepšou ochranou proti COVID-19 stále zostáva očkovanie. Ľudia, ktorí už absolvovali základné očkovanie, môžu teraz dostať tretiu či dokonca štvrtú posilňovaciu dávku. Ktorú posilňovaciu dávku vakcíny je ale vhodné zvoliť? Ako funguje kombinácia vakcín? Aká je účinnosť jednotlivých vakcín? Alebo ako sa od seba líšia posilňovacie vakcíny od rôznych výrobcov?
Nová štúdia dokázala súvislosť medzi odolnosťou voči ochorením COVID-19 a cvičením. Vedci zistili, že fyzická aktivita môže znížiť riziko úmrtia na COVID-19 až o 42 %.
Srdcovo-cievne ochorenia sú v celom vyspelom svete dlhodobo najčastejšou príčinou smrti. Približne každý štvrtý človek zomiera práve na ne.
Aj napriek značnej nevôli milovníkov zvierat nariadil Hongkong usmrtenie tisícov škrečkov. U jedenástich z týchto hlodavcov v tamojších zverimexoch sa totiž potvrdil koronavírus. Hongkonské úrady zároveň majiteľov domácich miláčikov vyzvali, aby pri zaobchádzaní so zvieratami dodržiavali hygienické návyky a nebozkávali ich.
Niekoľko desiatok vedcov vytvorilo vakcínu proti COVID-19, ktorá by mohla pomôcť najmä v chudobnejších štátoch sveta. Vzdali sa práv na ňu a ponúkli ju výrobcom v mnohých krajinách úplne zadarmo – v súčasnosti ju takto poskytli Indii, Indonézii, Bangladéžu a Botswane.
Lekári odporúčajú posilniť imunitný systém vitamínom D alebo omega-3 mastnými kyselinami. Ich užívanie znižuje výskyt zápalov a môže uľahčiť priebeh ochorenia COVID-19.
Pokiaľ sa tehotná žena nakazí koronavírusom, reaguje jej placenta inak, podľa toho, či čaká chlapca alebo dievča. Matky tiež na synov prenášajú menej protilátok ako na dcéry, odhalil nový vedecký výskum.