Aktivita kliešťov začína pri teplote päť stupňov Celzia, vplyvom teplého počasia môžu byť aktívne kedykoľvek, teda aj počas zimných mesiacov. Kliešte sa vyskytujú v trávnatých porastoch s výškou od dvadsať centimetrov do jedného metra. Striehnu na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov.
V mesiacoch máj a jún každoročne zaznamenávame najvyššiu aktivitu kliešťov, a teda aj najvyšší počet problémov spojených s chorobami, ktoré tieto nenápadné, ale potencionálne nebezpečné živočíchy prenášajú. Pre človeka môžu byť niektoré z chorôb veľmi nebezpečné najmä z pohľadu možných komplikácií či trvalých následkov po prekonaní infekcie.
Kliešte sú aktívne aj na jeseň, myslite na to pri pobyte v prírode. Chladné mesiace sú tiež ideálne na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde, zabezpečíte si tým účinnú ochranu počas hlavnej sezóny kliešťov.
Kliešťová encefalitída nie je rizikom iba na Slovensku, nakaziť sa ňou dá aj v zahraničí.
ÚVZ odporúča nezaočkovaným ľuďom, najmä pri výrobkoch ovčieho a kozieho pôvodu, aby ich pred konzumáciou tepelne upravili.
Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne hospitalizovali osem pacientov s kliešťovou encefalitídou. Nebezpečné vírusové ochorenie postihuje centrálny nervový systém a môže zanechať vážne následky.
Odborníci Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odporúčajú zaočkovať sa proti kliešťovej encefalitíde už vo februári či marci.
Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde sa môže vykonať kedykoľvek počas roka. Na Slovensku sú v súčasnosti registrované bezpečné očkovacie látky pre deti aj dospelých. Základné očkovanie pozostáva z podania troch dávok očkovacej látky.