Pri príležitosti svetového dňa zdravia sa náš portál zameriava celý týždeň sa na šíriteľov infekcií a nákaz. Čo môžu tieto malé potvorky spôsobiť? Prečítajte si v článku!
Encefalitída je ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré spôsobujú vírusy prenášané kliešťami. Najčastejšie ide o arbovírusy. Ako sa toto ochorenie prejavuje a ako prebieha jeho liečba?
Kliešte sú najčastejšími prenášačmi rôznych ochorení ľudí a zvierat. Aby sa predišlo závažnejším zdravotným problémom, je nutná spoľahlivá prevencia i včasná liečba.
Deti milujú leto, najmä pre aktivity pod holým nebom. Práve preto treba klásť veľký dôraz nielen na ochranu pred slnečnými lúčmi, ale aj pred nebezpečným hmyzom akými sú kliešte, komáre či osy.
Hovoriť o kliešťoch v tomto období je nanajvýš aktuálne- jarná aktivita kliešťov začína koncom marca a vrcholí v apríli a máji, druhý krát sa začínajú páriť a množiť na jeseň, hlavne v septembri.
Kliešť, ako každý iný živočích žijúci na povrchu, potrebuje dýchať vzduch. Prisaté kliešťa preto v žiadnom prípade nezabíjajte pomocou akýchkoľvek olejom či mastí, ktoré ho udusia. Ani kliešťa nemačkajte. Môže totiž vyvrhnúť obsah čriev do rany, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť prenosu nákazy.
V letnom období, keď sa zvyšuje riziko poštípania kliešťom, sa každý rok opakujú tie isté nepravdivé mýty o tomto parazitovi. Jedným z najčastejších je ten, že kliešte skáču zo stromov. Nie je to pravda.
Aj pre vás je borelióza strašiakom? Pozrite sa s nami na celý priebeh od prisatia sa až po liečbu tejto choroby. Kliešte sa bežne vyskytujú v našich končinách, preto je prevencia najdôležitejšia. Prečítajte si čo robiť a ako sa pred nimi chrániť.
Q horúčka je infekčné ochorenie bakteriálneho pôvodu. Vyvolávateľom je Coxiella burnetii, ktorú prenášajú kliešte.