Menisky sú väzivové chrupavky vo vnútri kolenného kĺbu. Nachádza sa v mieste spojenia stehnovej a holennej kosti – píšťaly. Menisky tlmia nárazy, prenášajú hmotnosť tela z trupu a stehna ďalej do dolnej končatiny, tiež chránia kolenné chrupavky proti oderu. Najčastejšími dôvodmi vzniku zranení sú rizikové športy,napríklad kontaktné, adrenalínové alebo kolektívne.
Hyperurikémia vzniká nadprodukciou alebo zníženým vylučovaním kyseliny močovej. Považuje sa za rizikový faktor kardiovaskulárnych chorôb, vysokého krvného tlaku a krvácania do centrálneho nervového systému. Jej najčastejším prejavom je akútny zápal kĺbov, najčastejšie palca nohy.
Preskakovanie čeluste sprevádzané bolesťou si vyžaduje stomatologické vyšetrenie na posúdenie správnosti zhryzu a pohyblivosti kĺbu. Liečba prebieha zväčša vo forme tabletiek alebo prostredníctvom operácie.
Reumatická horúčka je zápalové ochorenie, ktoré vzniká po bakteriálnej streptokokovej infekcii. Najčastejšie sa s reumatickou horúčkou stretávame po streptokokovej angíne.
Degeneratívne ochorenia kĺbov predstavujú chorobné zmeny, ktoré sú charakterizované „opotrebovaním“ kĺbovej chrupavky, zahustením a zmenou kostnej štruktúry pod kĺbovou chrupavkou a zúžením kĺbovej štrbiny. Tieto zmeny spôsobujú deformáciu, nerovnosť kĺbových plôch, a tým nerovnomerné zaťaženie, t.j. nerovnomerné rozdelenie síl pôsobiacich na kĺbové plochy.
Asi ťažko sa nájde človek, ktorý by počas svojho života nemal problémy s kĺbmi. Ľudí s palicou, barlou alebo krívajúcich pribúda a s vekom táto nepríjemná istota rastie. Preto by sme nemali zabúdať na včasnú prevenciu najmä formou pohybu a cvičení.
Chronické ochorenie dna sa prejavuje zvýšenou hladinou kyseliny močovej v krvi, čo vedie k tvorbe a ukladaniu jej solí do kĺbov a do podkožia. Vplyvom toho dochádza ku trvalým zmenám v kĺboch.
Pyogénna artritída je hnisavý zápal kĺbu, pričom najčastejšie je postihnutý kolenný, bedrový a ramenný kĺb. Pôvodcom býva Staphylococcus aureus, ako aj streptokoky a gramnegatívne baktérie (Pseudomonas, Proteus). U detí medzi 1.-14. rokom taktiež Haemophilus influenzae. Polovica pacientov je mladšia ako 2 roky, ďalšou veľkou skupinou pacientov sú starší ľudia.
Dvanásty október je už tradične pripomienkou toho, že medzi nami žijú ľudia s reumatickými ochoreniami. Nejde len o ľudí vo vyššom veku. Reuma neobchádza ani mladých a deti. Tým, pre ktorých je každý krok víťazstvom nad bolesťou, pomáha už viac ako 24 rokov Liga proti reumatizmu. Pôsobí v štrnástich mestách a dvoch kluboch po Slovensku.
Vybočený palec je deformita kĺbu palca na nohe, ktorá spôsobuje jeho vybočenie k vonkajšej (malíčkovej) strane.