V rýchlom tempe našich životov plných stresu je mimoriadne dôležité nachádzať nástroje a implementovať stratégie, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa so stresom a tlakom v práci či v súkromí. Všímavosť, resp. všímavý stav mysle (z angl. mindfulness), sa často využíva ako terapeutická technika, pričom ide o duševný stav, ktorý dosiahnete zameraním vedomia na prítomný okamih, pri ktorom si uvedomujete a prijímate svoje pocity, myšlienky a telesné vnemy.
Pol hodina pravidelnej fyzickej aktivity tiež znižuje riziko návratu nádoru o viac ako polovicu.
Príchod jari sprevádzajú aj tento rok teplé slnečné lúče, ľahký vánok a príjemnejšie teploty. Mnohých z nás takéto počasie priam volá do prírody, kde si môžeme s chuťou zašportovať. Výnimkou nie sú ani tehotné ženy, ktoré by určite ocenili výdatnú prechádzku a dopriali tak energiu nielen sebe, ale i svojmu bábätku. Súčasná epidemiologická situácia ale nie všetkým umožňuje voľný pohyb a keďže niektoré z tehotných žien nemajú možnosť zájsť do prírodného prostredia, vyhľadávajú spôsoby, ako si pohodlne zacvičiť aj doma.
Pri vykonávaní predklonov a záklonov v pozdrave Slnka sa celkom prirodzene ohýba naša chrbtica – centrálna oporná os nášho tela. Pozdrav Slnka sa teda nedá cvičiť bez toho, aby sme neprecvičili chrbát.
Dych je v porovnaní s telom jemnejšou substanciou, je neuchopiteľný, nezastaviteľný a prebieha nezávisle od vôle človeka. Ľudia skúmaním dychu zistili, že intenzívne vedený dych zvyšuje ich fyzický energetický potenciál.
Pozdrav Slnka je jogová cvičebná zostava, zložená z dvanástich rytmicky sa striedajúcich, čiastkových pohybov. V priebehu niekoľkých minút opakovania zostava umožní kvalitne rozcvičiť celé telo, zahriať sa, uvoľniť a pripraviť sa na ďalšie intenzívnejšie cvičenie.
Zle fungujúce trávenie sa prejavuje nafúknutým bruchom, bolesťami brucha, pocity ťažkosti po jedle, pálením záhy a vôbec akýmikoľvek nepríjemnými pocitmi, ktoré vás ešte dlho po jedle brzdia pri bežných činnostiach (alebo ich aspoň znepríjemňujú). Zlepšite si trávenie s pomocou 3 jednoduchých aktivít.
Pred precvičením tejto pozície je dobré sa zahriať napríklad pozdravmi slnka, polmesiacom v stoji, či trojuholníkmi v ľahu. Intenzívne nasadenie aktivity v chrbtici sa totižto ľahšie vybuduje po určitej fyzickej príprave.
Pred samotným cvičením tejto pozície je dobré sa zahriať – napríklad odcvičením viacerých pozdravov slnka, alebo vykonaním rôznych prípravných cvikov: polmesiac v stoji, pluh, trojuholníky v ľahu. Pozícia totiž vyžaduje intenzívne nasadenie aktivity v chrbtici, ktoré sa ľahšie vybuduje po určitej fyzickej príprave.