Štítna žľaza patrí medzi orgány s vnútornou sekréciou. Produkuje hormóny tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3), ktoré regulujú metabolizmus a kalcitonín, ktorý udržiava hladinu vápnika v krvi. Pre tvorbu hormónov je nevyhnutný jód. Tu sa môžu vyskytovať poruchy, konkrétne znížená (hypotyreóza) alebo zvýšená činnosť štítnej žľazy (hypertyreóza).
Nachádza sa medzi hrtanom a kľúčnymi kosťami, nie je väčšia ako palec a ovplyvňuje takmer všetky procesy v tele. Štítna žľaza produkuje hormóny, ktoré regulujú metabolizmus tým, že riadia, koľko kalórií spálite, rovnako ako rýchlo alebo pomaly váš mozog, srdce, pečeň a ďalšie orgány pracujú.
Českí lekári sa môžu pochváliť unikátnym zákrokom, pri ktorom sa im podarilo zoperovať štítnu žľazu pacienta. Vďaka novej metóde, cez ústnu dutinu, pacienti už nebudú musieť žiť s jazvou na krku.
Ešte donedávna platilo, že čím menej tuku potraviny obsahujú, tým sú lepšie, a tak začali byť populárne odtučnené a nízkotučné výrobky. Avšak, nízkotučné výrobky vám v skutočnosti nepomôžu schudnúť, pretože odstránený tuk v nich je nahradený cukrom.
Trápia vás problémy s kĺbami? Spôsobuje ich nesprávne ukladanie soli kyseliny močovej v tele. Vyskytuje sa to napríklad pri chrípke, angíne, dne, zlom metabolizme, nesprávnej strave, reumatických infekciách a nepohodlnom oblečení. Pomôcť si môžete i prírodnou lekárňou.
Pri výbere minerálnej vody je dôležité preštudovať si tabuľku obsahu jednotlivých minerálov na etikete. V nasledujúcom zozname vám preto predstavíme najdôležitejšie minerály a ich účinky na ľudský organizmus.
Jód má dôležitú funkciu pri tvorbe sekrétu štítnej žľazy. Aktivita štítnej žľazy je závislá na celkovom množstve jódu v žľaze. Normálna štítna žľaza obsahuje 2 mg jódu na 1 g sušiny.