Glykémia vyjadruje hladinu cukru v krvi. Spája sa najmä s cukrovkou, no patologická hladina glykémie sa vyskytuje aj u iných ochorení pečene, pankreasu či endokrinného systému. Aká je zdravá hodnota glykémie a ako ju správne namerať?
Význam inzulínu sa nezmenil ani po sto rokoch od prvého podania tohto hormónu, ktorý znižuje koncentráciu cukru v krvi. Počet osôb trpiacich cukrovkou vo svete stále rastie.
Diabetes mellitus je najrozšírenejším chronickým ochorením. V roku 2018 sme mali na Slovensku 355 895 diabetikov,
z toho 21 372 novodiagnostikovaných, a trend výskytu ochorenia neustále rastie. Napriek tomu bojujeme s marginálnymi problémami, ako je nedostatočná prístupnosť najmodernejšej liečby, príliš vysoké doplatky za lieky, plánované odobratie časti agendy špecialistom – diabetológom, ako aj negatívny vplyv pandémie Covid-19.
Výskyt ochorenia diabetes vo svete stále stúpa, na Slovensku pribudli v priebehu minulého roka desaťtisíce nových pacientov.
Doplatky za niektoré lieky sú od októbra vyššie. Siahnuť hlbšie do peňaženky budú zrejme musieť aj onkologickí pacienti. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že za každý takýto liek existuje náhrada bez doplatku.
Takmer v každej rodine na Slovensku dnes žije aspoň jeden diabetik. Touto diagnózou u nás trpí približne 400 000 ľudí. Inzulín si pravidelne aplikuje 30 – 40 percent pacientov s cukrovkou 2. typu.
V banskobystrickom transplantačnom centre bude od začiatku roka 2019 viac ako stočlenný tím odborníkov vykonávať transplantácie pankreasu. Ide o veľký pokrok v slovenskej medicíne, keďže slovenskí pacienti mohli doposiaľ tento zákrok podstupovať len v zahraničí.
Pri cukrovke telo buď prestane vyrábať dostatok inzulínu, ktorý sa tvorí v pankrease (diabetes mellitus 1. typu), alebo nevyužíva inzulín správne (diabetes mellitus 2. typu). V oboch prípadoch poruchy dochádza k zvýšeniu koncentrácie krvného cukru (hyperglykémia).
Diabetes mellitus patrí medzi závažné ochorenia, postihujúce mladých i starých ľudí po celom svete, bez výnimky. Je nutné naučiť sa s touto chorobu žiť a mať ju pod kontrolou, hoci aj napriek tomu občas dochádza k určitým výkyvom, ktoré môžu zhoršiť stav každého cukrovkára.
Diabetes mellitus alebo cukrovka je spôsobená relatívnym alebo absolútnym nedostatkom inzulínu v ľudskom tele. Poznáte všetky jej príznaky a viete, kedy a pri akom type cukrovky sa vyskytujú? V rámci dobrej prevencie by ich mal poznať každý pacient a jeho najbližší.