Na Slovensku je evidovaných viac ako 33-tisíc ľudí s touto diagnózou, ale podľa Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti je ich v skutočnosti omnoho viac.
Intolerancia je neschopnosť človeka znášať určité potraviny, enzýmy, lieky. Inak povedané, ide o neznášanlivosť. Laktózová intolerancia patrí medzi poruchy trávenia, spôsobené poruchou vstrebávania laktózy (mliečny cukor, ktorý sa nachádza v mliečnych výrobkoch).
Histamínová intolerancia (HIT) je pomerne novým pojmom. Často si ju zamieňajú s alergiou. Aj keď má HIT s alergiou veľa spoločných znakov, ich pôvod je celkom odlišný.
Pod pojmom intolerancia laktózy rozumieme abnormálnu reakciu organizmu na mlieko a mliečne výrobky.
Letná sezóna je tu a s ňou prichádza aj obdobie dovoleniek. S dovolenkami sa spája nielen relax, ale aj starosti, ktoré sú o to väčšie, ak si človek nemôže dopriať všetky jedlá, ktoré sa v destinácii ponúkajú. Ako si s problémom môže poradiť jedna pätina Slovákov trpiacich intoleranciou laktózy?
Mlieko a mliečne produkty je vďaka zloženiu vhodné prijímať v strave pravidelne. Asi 20 percent slovákov si to však kvôli ťažkostiam s jeho trávením nemôže dovoliť. Združenie Intolerancia laktózy preto organizuje bezplatné otestovanie pre občanov, ktorí chcú vedieť, či za ich tráviace problémy môže laktóza v mlieku.
Až dve tretiny Slovákov, ktorí trpia intoleranciou laktózy, t.j. neznášanlivosťou mlieka a mliečnych výrobkov, nevedia, že tento zdravotný problém postihuje aj ich. Laktózová intolerancia, ktorá sa objavuje u 20 % slovenskej populácie, sa prejavuje tráviacimi ťažkosťami po konzumácii mlieka.
Deti sú najohrozenejšou vekovou skupinou z hľadiska príjmu primeraného množstva vápnika. V posledných rokoch sme na Slovensku zaznamenali prudký pokles spotreby mlieka a mliečnych výrobkov, ktoré vápnik obsahujú. Okrem toho mlieko obsahuje stopové prvky ako magnézium, fosfor, draslík, zinok, selén a jód.