„Keby sa význam choroby meral počtom obetí, ktoré si vyžiada, zostali by všetky, aj tie najobávanejšie infekčné choroby ako mor a cholera, ďaleko za tuberkulózou.“ Charakterizuje následky tuberkulózy, ktorej svetový deň si pripomíname 24. marca, Robert Koch, objaviteľ jej pôvodcu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa predpokladá, že 32 % (1,86 miliardy ľudí) svetovej populácie je infikovaných tuberkulózou. Ročne sa eviduje 8 miliónov nových prípadov, z toho 3,52 milióna je mikroskopicky pozitívnych. Až 2,8 milióna ľudí ročne zomrie na choroby priamo alebo nepriamo súvisiace s tuberkulózou.
Dnes, 1. decembra, si pripomíname Svetový deň AIDS. V roku 2006 eviduje Svetová zdravotnícka organizácia zhruba 39,5 milióna ľudí infikovanými vírusom HIV (deti do 15 rokov z toho tvoria asi 2,3 milióna), 2,9 milióna ľudí na AIDS v tomto roku zomrelo. Vírus HIV sa prenáša najmä pohlavným stykom, krvou a z HIV pozitívnej matky na dieťa. Slovensko sa zaraďuje medzi krajiny s najnižším počtom ochorenia HIV/AIDS. <strong>K </strong><strong>30. septembru na Slovensku zistili anti-HIV pozitivitu u 183 občanov Slovenska. </strong>Počet novovzniknutých prípadov HIV pozitívnych bol podľa údajov Národného referenčného centra ku koncu novembra tohto roka 35, čo je v porovnaní s minulým rokom nárast o 6 nových prípadov.
Hepatitída C nie je len chorobou narkomanov alebo iných rizikových skupín. Dnes sa hepatitídou C možno nakaziť pri nedodržiavaní prísnych sterilných podmienok pri tetovaní, pírsingu, pri drobnom poranení alebo napríklad na dovolenke. Na Slovensku je podľa odborníkov asi 20 000 infikovaných pacientov s hepatitídou C, ktorí o svojej chorobe nevedia, len zhruba tisíc sa na hepatitídu lieči.