Infekčné choroby patrili v minulosti k najčastejším príčinám úmrtia. Zmenilo to až očkovanie, ktoré takmer vymazalo mnohé ochorenia z našich životov. Očkovanie sa tak zaradilo medzi najvýznamnejšie a najúčinnejšie výdobytky modernej medicíny. Jeho význam si treba pripomenúť aj počas Svetového imunizačného týždňa.
Vedeli ste, že vypínače a zásuvky môžu aktívne prispievať k väčšej domácej hygiene? Produktový rad Merten od Schneider Electric má povrchovú úpravu s aktívnymi iónmi striebra, ktoré ničia mikróby.
Náš svet zvádza v týchto dňoch ťažký boj s novým ochorením COVID-19, ktorý spôsobil koronavírus SARS-CoV-19. Nejde však o prvú epidémiu, ktorú spôsobil niektorý z koronavírusov. Pozrite si historický prehľad, ako nás aj v minulosti potrápili ochorenia spôsobené koronavírusmi z čeľade Coronaviridae.
MERS je vírusové respiračné ochorenie, ktoré sa môže prenášať z človeka na človeka. Prečítajte si o jeho príznakoch a inkubačnej dobe.
Pri tomto ochorení sa postupne zužujú dýchacie cesty a výdych aj nádych sú pre pacientov čoraz náročnejšie. Svetová zdravotnícka organizácia WHO predpokladá, že v roku 2030 sa CHOCHP stane treťou najčastejšou príčinou úmrtí na celom svete!
Enterokoky (enterococcus) tvoria prirodzenú súčasť črevnej mikroflóry (E.faecalis 90 – 95%, E.faecium 5 – 10%). Patria do rozsiahleho rodu baktérií mliečneho kvasenia. Môžeme ich nájsť aj vo vode, pôde a rastlinách. Tieto baktérie dokážu odolať vysokému pH (alkalické prostredie) a vysokým teplotám. Sú tiež veľmi rezistentné na antibiotiká.
Ľudský organizmus je neustále atakovaný mnohými faktormi, spôsobujúcimi rôzne ochorenia. Medzi pôvodcov patria vírusy, baktérie, parazity, mikroskopické plesne, huby a celý rad chemických toxínov. Na obranu pred týmito pôvodcami chorôb si ľudské telo počas evolúcie vyvinulo obranný – imunitný systém (IS).
Mandarínky sú blízkymi príbuznými pomarančov, bývajú však výrazne sladšie, šťavnatejšie a lepšie sa šúpu. V 19. storočí ich doviezli z Číny, dnes sa pestujú v južnej Európe, severnej Afrike a Amerike.
Olej, ktorý sa získava z austrálskeho čajovníka je veľmi účinný pri viacerých problémoch. Čajovník má charakteristickú terpenickú vôňu, ktorá je mierne gáfrová s koreňovým nádychom. Olej sa vyrába destiláciou listov a vetvičiek vodnou parou.
Kivi je exotické ovocie pochádzajúce z Číny, ktoré sa v súčasnosti najviac pestuje na Novom Zélande. Má šupku pokrytú chĺpkami, zelenú dužinu a v strede drobné jedlé semienka.