Kardiovaskulárne ochorenia sú na Slovensku podľa OECD dlhodobo najvýznamnejšou príčinou smrti. Ročne tu na srdcovo-cievne ochorenia zomrie približne 25-tisíc ľudí.
Zdravotné problémy môže spôsobiť aj dlhodobo zvýšená hladina cholesterolu v krvi.
Hypertenzia, inak nazývaná aj vysoký krvný tlak, je stav charakterizovaný vysokým krvným tlakom v cievach. Zvyčajne postihuje dospelých ľudí, ale môže sa vyskytnúť aj u detí. Hypertenzia u detí je pomerne vzácna, ale jej výskyt je čoraz častejší.
Hypertenzia je celosvetovo hlavnou príčinou predčasných úmrtí. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sú v ohrození stotisíce Slovákov.
Starostlivosť o srdce by mala byť pravidelná a komplexná. Ovplyvňuje ho totiž všetko, čo robíme - od stravy, cez životný štýl až po samotný stav kardiovaskulárneho systému, ktorý vieme pozorovať pomocou meraní.
Kardiovaskulárne ochorenia, ktoré vo významnej miere vyvolávajú faktory životného štýlu, sú najčastejšou príčinou úmrtí Slovákov a Sloveniek.
21. september je vyhlásený za Svetový deň Alzheimerovej choroby, ktorý poukazuje na potrebu pochopenia a podpory ľudí s týmto ochorením. Pacientom s Alzheimerom sa venuje aj neurologička MUDr. Ronnie Šandorová Traubnerová.
Vysoký krvný tlak je jedným z hlavných rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení, ale aj úmrtí. Približne polovica osôb s hypertenziou navyše nedosahuje odporúčané hodnoty krvného tlaku a asi 10-20% hypertonikov má ťažkú formu ochorenia, teda takú, ktorá nereaguje na farmakologickú liečbu.
Odborníci zo Slovenskej obezitologickej asociácie (SOA) v spolupráci so Slovenskou asociáciou dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED upozorňujú na širokú škálu ochorení pridružených k obezite, riziko ťažkého priebehu COVID-19 a možnosti liečby a manažmentu obéznych pacientov na Slovensku.
Vinou kardiovaskulárnych ochorení sa má počet obyvateľov Európskej únie do roku 2030 znížiť až o 72 miliónov. K najčastejším z nich patrí hypertenzia čiže vysoký krvný tlak. Práve tomuto problému je zasvätený Svetový deň hypertenzie, ktorý každý rok pripadá na 17. mája. Mnoho ľudí pritom nevie, že vhodnou prevenciou možno týmto ochoreniam predchádzať. Domáce tlakomery vám pomôžu sledovať krvný tlak v pohodlí domova.