Rastlina banánovník bol domestikovaný v juhovýchodnej Ázii. Podľa archeologických nálezov to mohlo byť pravdepodobne na území dnešnej Papuy-Novej Guinei, možno už 8000 rokov pred naším letopočtom. Prešli tisícky rokov a patrí medzi najobľúbenejšie ovocie, pre svoju chuť i zdravotné účinky. Skúste s nami aj tento banánový tento recept.
Hruška má nespočetne veľa odrôd. Len samotná farba sa môže meniť v rozmedzí od žltej, zelenej, hnedej až k červenej. Existujú mäkšie, takzvané maslové hrušky, a aj tvrdšie odrody. Môžu sa líšiť aj tvarom - od zvonu až po zaoblenie aké má jablko. No všetky sú chutné a zdravé.
Hrušky majú antibakteriálny, močopudný a posilňujúci účinok. Plané hrušky majú liečivejšie vlastnosti ako hrušky ušľachtilé. Ale jedno majú všetky spoločné - dajú sa z nich pripraviť chutné koláče, džemy alebo aj nasledujúci jesenný krém.
Ak patríte k tým, ktorí si radi vychutnávajú raňajky, máme pre vás chutný recept na prípravu ovsenej kaše – so skaramelizovanými hruškami. Sladký štart do rána, ale aj napriek tomu zdravý, pretože tu nenájdete žiaden rafinovaný cukor.
Jablka či hrušky – zdravé ovocie plné vitamínov, ktoré je naše domáce a máme ho k dispozícii. Jablko sa síce teší väčšej obľube, ale rovnako zdravá je i hruška. Vyskúšajte úplne klasický ovocný pohár. V jednoduchosti je často to najväčšie čaro.
Chróm je esenciálny stopový prvok, ktorý podporuje pôsobenie inzulínu a ovplyvňuje metabolizmus sacharidov, bielkovín a tukov. Predpokladá sa, že chróm by sa dal využiť pri redukcii hmotnosti a zlepšení regulácie krvného cukru u osôb postihnutých cukrovkou. Aké je odporúčané denné množstvo?
Recept na taštičky z lístkového cesta s nivou a hruškou
Recept na kuracie plátky s hruškou a s brusnicami
Recept na kura s hermelínom, vínom a hruškou
Recept na rukolový šalát s modrým syrom a hruškou