Seriál o top slovenských pracoviskách pre zriedkavé choroby predstavuje Oddelenie klinickej onkológie E, ktoré patrí pod II. Onkologickú kliniku LFUK a NOÚ. Viac ako 20 rokov sa venuje liečbe nádorov tráviaceho traktu, malígneho melanómu a tiež pľúc a hrudníka.
V prevencii kolorektálneho karcinómu môžeme podľa Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti (SGS) napriek čiastočnému úspechu robiť oveľa viac. Ako spolutvorca národného skríningu vyzýva preto na prijatie niekoľkých opatrení.
Na Slovensku každý rok pribudne takmer 4-tisíc nových pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka. Rok 2019 je Rokom prevencie, a tak štát spolu so zdravotnými poisťovňami odštartoval zasielanie testov na odhalenie skrytého krvácania v stolici tisícom Slovákom, ktorí patria do ohrozenej skupiny.
Na Slovensku by sme mali viac uprednostňovať laparoskopické operácie pred výkonmi pri otvorenej brušnej dutine. Na tomto názore sa zhodujú viacerí odborníci. Mnoho preventívnych opatrení má však v moci aj samotný pacient.
Kolonoskopia je vyšetrenie hrubého čreva pomocou špeciálneho prístroja - endoskopu (kolonoskopu). Endoskop sa zavádza cez análny otvor a konečník. Táto vyšetrovacia metóda sa využíva pri diagnostike nádorov, polypov a iných patologických zmien hrubého čreva. Umožňuje odobrať vzorku sliznice a aj odstrániť polypy.
Za vznik rakoviny hrubého čreva môže spôsob nášho stravovania, nedostatok pohybu, ale aj genetika. Vlastným úsilím však môžeme ovplyvniť ochranu tráviacej sústavy až v 80 % - tak, aby zákerná choroba nevznikla.
Problémy s trávením trápia mnohých ľudí – zápchy, hnačky, nafukovanie, v tom horšom prípade nádory. Rakovina hrubého čreva a konečníka je jeden z najčastejších typov nádorov tráviaceho traktu. Najľahšou cestou, ako problémom predchádzať, je prevencia. K tomu neoddeliteľne patrí úprava stravy.
Črevnú mikroflóru tvoria baktérie v hrubom čreve, ktoré sú dôležité pri tvorbe vitamínov a minerálnych látok. Ich liečba sa uskutočňuje prostredníctvom užívania probiotík, ktoré majú pozitívny vplyv na hostiteľa.
Pravidelná stolica je jednou z najdôležitejších fyziologických funkcií tela. Aj preto by ste mali vedieť, čo je ešte normálne robiť na WC a čo nie.
Ľudia s oslabeným elementom kov majú zvyčajne problémy s pokožkou, či vo forme akné, ekzému alebo až psoriázy. Bývajú zahlienení, mávajú sennú nádchu, prípadne trpia astmou. Hlavným problémom však býva ich trávenie. Menovateľa majú ale všetci rovnakého – zanesené hrubé črevo.