Štúdia ukázala, že dlhodobý stres vyvoláva zmeny v imunitných bunkách, ktoré potom pod tlakom pomáhajú metastázovaniu rakovinových buniek.
Myómy maternice sú nezhubné nádory svalovej vrstvy maternice a sú považované za najčastejšie ochorenie v oblasti malej panvy u žien. Zvýšený výskyt myómov je u žien po 30. roku života, pričom u žien starších ako 50 rokov sa vyskytujú až u 70 %.
Tuk navyše produkuje ženské pohlavné hormóny estrogény, v tele sa tak nedostatočne vyvíja mužská reprodukčná sústava. U obéznych dievčat puberta nastupuje skôr a je rýchlejšia, začínajú tiež byť menšie.
S klesajúcou hladinou estrogénu sa priamoúmerne znížuje reprodukčná fáza a nastupuje obdobie veľkej hormonálnej nestability. Prechod môže trvať aj desať rokov, príznaky sa prejaviť nemusia u každej ženy rovnako. Ako sa prejavujú jednotlivé fázy, ktoré spolu vytvárajú etapu prechodu nám povedala gynekologička MUDr. Lucia Ďurčeková .
Muži s vysokými hladinami pohlavného hormónu testosterón majú zrejme väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich objaví najagresívnejší kožný nádor - melanóm.
Vedkyňa sa obáva, že si väčšina ľudí hĺbku tohto problému neuvedomuje alebo si ju odmieta pripustiť. Ľudia si myslia, že reprodukčná kríza súvisí viac so životným štýlom alebo odkladaním rodičovstva, pritom hlavným zdrojom komplikácií sú chemické látky.
Kortizol sa zvyčajne meria zo vzoriek krvi. Časté odoberanie krvi môže byť samo o sebe stresujúcim faktorom pre človeka, preto vedecký tím pripomenul, že hormón je možné merať aj v zhromaždených slinách, moči a dokonca aj v pote.
Priebeh menopauzy sa dá ovplyvniť, pokiaľ vieme, čo a prečo sa s nami deje, máme naozaj široké možnosti pri ovplyvňovaní sprievodných, aj nepriaznivých, príznakov menopauzy.
Podľa zaujímavej novej štúdie môže mať váš sexuálny život vplyv na nástup menopauzy.
Milióny žien po celom svete užívajú antikoncepciu, robia to však s vedomím, že existuje množstvo vedľajších účinkov.