Význam inzulínu sa nezmenil ani po sto rokoch od prvého podania tohto hormónu, ktorý znižuje koncentráciu cukru v krvi. Počet osôb trpiacich cukrovkou vo svete stále rastie.
Väčšinou si existenciu nášho druhého mozgu neuvedomujeme, pretože jeho hlavnou funkciou je správne trávenie.
Spôsobov ochrany pred neželaným tehotenstvom je veľa. Zistilo sa, že hormonálna antikoncepcia mení štruktúru mozgu.
Vedci z univerzity v Arizone skúmali, akú úlohu môže zohrávať produkcia hormónu prolaktínu v reakcii na bolesť.
Pri cukrovke telo buď prestane vyrábať dostatok inzulínu, ktorý sa tvorí v pankrease (diabetes mellitus 1. typu), alebo nevyužíva inzulín správne (diabetes mellitus 2. typu). V oboch prípadoch poruchy dochádza k zvýšeniu koncentrácie krvného cukru (hyperglykémia).
Označuje sa ako vrodený alebo získaný syndróm, pri ktorom nadmerná produkcia jedného typu nadobličkových hormónov – androgénov spôsobuje tzv. virilizáciu. Ide o objavenie sa druhotných mužských pohlavných znakov u ženy, v dôsledku hormonálnej poruchy.
Serotonín alebo hormón šťastia je neuromediator a tvorí sa v tráviacom trakte a centrálnom nervovom systéme v epifýze. Nachádza v centrálnom nervovom systéme, krvných doštičkách, žírnych bunkách a v bunkách tráviaceho systému.
V poslednej dobe sa opäť laická verejnosť vracia k problematike výskytu ženských hormónov - estrogénov v povrchových a pitných vodách. Ich zvýšený výskyt vo vode pripisuj laická verejnosť najmä ženskej antikoncepcii.
Podľa mnohých diabetikov je liečba inzulínom náročná – predstavujú si pri tom podávanie inzulínu iba striekačkou, injekciou – preto mnohí túto liečbu odmietajú. Liečbu cukrovky potom obmedzia na tabletky alebo diétu.
Obezita sa stáva vo svete pandémiou. Za posledné dve desaťročia sa výskyt obezity strojnásobil. Nadváhou trpí v Európe polovica dospelých a každé tretie dieťa, pričom obezitu má až tretina.