Hnačka je v mnohých ohľadoch podceňovaným zdravotným problémom. Akútna hnačka pritom patrí medzi jedno z najčastejších ochorení detí a dospelých, kvôli ktorému vyhľadajú lekárske ošetrenie. Poznáte správny postup pri jej liečbe?
Trávenie už neraz potrápilo každého z nás. Ľudia berú tráviace ťažkosti mnohokrát na ľahkú váhu, aj napriek tomu, že najmä tie dlhotrvajúce môžu byť indikátorom oveľa závažnejších zdravotných ťažkostí. Pacienti navštevujú lekárov kvôli problémom s trávením veľmi striedmo. Na začiatku roka 2021 agentúra Neopublic realizovala prieskum, vďaka ktorému si môžeme urobiť obraz o tom, ako sú na tom Slováci s tráviacimi ťažkosťami a čísla nie sú vždy priaznivé.
Crohnova choroba a ulcerózna kolitída sú častými ochoreniami mladých ľudí v období dospievania. Na Slovensku postihujú takmer 15-tisíc pacientov.
Exotické krajiny nás lákajú, pretože sú iné. Inak voňajú, inak chutia, žijú v nich iné zvery, kvitnú tam iné kvety... Dovolenka v takejto destinácii je zvyčajne zárukou dobrého počasia a nevšedných zážitkov. No aby sa naozaj vydarila, je treba myslieť na niekoľko vecí vopred.
Enterokoky (enterococcus) tvoria prirodzenú súčasť črevnej mikroflóry (E.faecalis 90 – 95%, E.faecium 5 – 10%). Patria do rozsiahleho rodu baktérií mliečneho kvasenia. Môžeme ich nájsť aj vo vode, pôde a rastlinách. Tieto baktérie dokážu odolať vysokému pH (alkalické prostredie) a vysokým teplotám. Sú tiež veľmi rezistentné na antibiotiká.
Nie je celkom zrejmé, prečo hnačka veľakrát sprevádza ženskú menštruáciu, no i tak je to jeden z častých problémov žien. Ako tomu predísť?
Salmonelóza je infekcia, ktorá sa u človeka sa prejavuje ako akútne hnačkové ochorenie. Pôvodcom je baktéria rodu Salmonela enterica, ktorá má okolo 100 sérovarov vyvolávajúcich ochorenie u ľudí. Najčastejšie sa vyskytujúcicm sérovarom je Enteritidis.
Cestovateľské hnačky sú najčastejším ochorením, ktoré postihuje turistov. Každoročne ochorie na hnačku 20 - 50 % cestovateľov. Hnačka sa objaví obyčajne počas 1. týždňa pobytu, ale môže sa objaviť kedykoľvek počas cesty a dokonca aj po návrate domov.
Počet pacientov s chronickým zápalovým ochorením čriev vo vyspelých krajinách sveta, vrátane Slovenska, výrazne stúpa. Alarmujúcim je fakt, že čoraz viac postihuje mladých ľudí a deti. Bolesti brucha, časté hnačky, alebo strata hmotnosti môžu byť signálom, ktorý si vyžaduje pozornosť špecialistu a najmä včasnú liečbu.
Viete o tom, že hemoroidy nie sú ani zďaleka takým zriedkavým ochorením a vedia potrápiť rôzne vekové skupiny? Napriek tomu sú v našich zemepisných šírkach nedostatočne diskutovanou a delikátnou témou.