Podiel starších ľudí na populácii kontinuálne rastie. Vyšší vek pritom prináša okrem pozitívnych aspektov aj problémy, ako zhoršenie sluchu, či demenciu. Hluk hrá pri týchto diagnózach proti nám, pretože výrazne ovplyvňuje naše zdravie.
Mnohí ľudia trpia stálym hlukom v pozadí. Aj keď si na zvuky v pozadí môžeme psychicky zvyknúť, fyziologický vplyv zostáva a môže viesť k stresu, oslabeniu imunity či zvýšenému riziku vzniku obezity alebo cukrovky.
Medicínske vyšetrenia príčiny hučania v ušiach sú veľmi dôležité. Okrem vyšetrenia akútneho stavu pacienta zahŕňajú rodinnú anamnézu o výskyte tinitu, kardiovaskulárnych chorôb, metabolických porúch, endokrinných problémov. Taktiež sú sledované profesné riziká, najmä hluk, práca s toxickými látkami a neuropsychická záťaž.
Pod názvom tinitus rozumieme celý rad zvukov ako sú šumy, šelesty, pískania v jednom alebo v oboch ušiach. Môže íst o dočasný alebo trvalý stav, odrážajúci poškodené vnímanie sluchového ústrojenstva alebo iných telových systémov.
Spánok je fyziologický stav organizmu. Pri tom nastávajú zmeny telesných a psychických funkcií. Dochádza aj k zmene stavu vedomia - spiaci človek nereaguje na zmeny vo svojom okolí.