Hlavným príznakom hemoroidov je svrbenie, pálenie a bolesť v oblasti konečníka.
Genetika ovplyvňuje vznik zlatej žily len čiastočne. Zhoršený životný štýl však spôsobuje, že sa hemoroidy stávajú novodobým civilizačným ochorením a trpia ním nielen starší ľudia, ale aj viac ako polovica populácie od 25 do 30 rokov.
Informácie, pred čím všetkým sa chrániť, by mal mať každý sexuálne aktívny človek. A hlavne sa vo chvíli, keď nastanú, nesmiete o nich báť hovoriť, predovšetkým so svojím partnerom.
Spájajú sa s bolesťou, obmedzením a celkovým dopadom na kvalitu života človeka, najmä v pokročilejších štádiách. Napriek tomu hemoroidy ľudia dlho podceňujú a návštevu lekára stále odkladajú.
Trápia vás pri vyprázdňovaní bolesti, pálenie, krvácanie? Zisťovali ste už, či netrpíte hemoroidmi? Ide o rozšírené žily v oblasti konečníka. Ľudovo sa im hovorí aj zlatá žila. Delia sa na vonkajšie a vnútorné, podľa toho, kde sa vyskytujú. Pacienti mávajú často oboje.
Hemoroidálnym ochorením, známym tiež ako zlatá žila, trpí až polovica populácie nad 50 rokov. Zbystriť pozornosť by mali aj tí, ktorí majú problémy so žilami, pretože až polovica z nich podľa štatistík prekoná hemoroidy aspoň raz.
Hemoroidy, nazývané aj zlatá žila, sú spôsobené rozšírením žíl konečníka. Medzi hlavné príznaky patria bolesť a krv. Liečba závisí od lokalizácie hemoroidov.
Štatistické údaje hovoria, že až 50% populácie nad 30 rokov má hemoroidy v rôznom klinickom štádiu od asymptomatických (bezpríznakových) až po pokročilé formy. Ako vznikajú, liečia sa a ako im možno predchádzať?
Hemoroidy sú abnormálne rozšírenia ciev žilového pletenca v oblasti análneho kanála (lat. plexus haemorrhoidalis). Môžu mať veľkosť hrášku, alebo dokonca až hrozna. Najčastejšie sa prejavujú svrbením a bolesťou, niekedy môžu pri vyprázdňovaní stolice spôsobovať krvácanie jasnočervenej farby.
Ochorenie hemoroidov, ľudovo nazývané i zlatá žila, sa vyskytuje u viac ako polovice tehotných žien. Je preto potrebné, aby každá žena poznala príčiny jej vzniku, jej štádia a možnosti liečby.