Na Slovensku hemofíliu evidujeme až u tretiny detskej populácie.
Rôzne ochorenia väčšinou vznikajú následkom pôsobenia vonkajších faktorov prostredia. Na rozdiel od nich sú dedičné choroby podmienené vznikom mutácie. Ide o zmenu stavby jednotlivých úsekov DNA – génov alebo väčších častí molekuly DNA. V nich sú zakódované predpisy pre všetky funkcie bunky i stavba všetkých znakov a štruktúr.
Hemofília je vzácna porucha zrážania krvi, pri ktorej organizmus nevie zastaviť krvácanie. Táto dedičná choroba dnes už nezávisí len na transfúzii krvi, veda stále napreduje a priniesla mnoho iných možností. Vďaka pokrokom sa kvalita života chorého jedinca už pomaly vyrovnáva bežným ľuďom.
Najznámejším typom hemofílie je vrodená, ktorá je dedičnou chorobou a trpia ňou len muži. Existuje ale viac druhov tejto choroby, čo sa prejavuje poruchami v rôznych fázach života jedinca.
Ak máte často pocit, že vaša rana po úraze alebo poranení krváca príliš dlho a hojí sa pomaly, zbystrite pozornosť! Možno aj vy trpíte problémom zrážanlivosti krvi a ani o tom neviete.
Životodárna mana, bez ktorej by sme nemohli existovať. V žilách a tepnách nám prúdia rôzne skupiny a v dávnych časoch jej boli pripisované magické schopnosti. Čo ste o krvi nevedeli?
Tak ako každý rok aj teraz 17. apríla, na počesť zakladateľa Svetovej federácie hemofílie Franka Shnabela oslavujeme Svetový deň hemofílie. Hemofília je dedičné ochorenie charakterizované poruchou zrážanlivosti krvi. Tohtoročná téma Svetového dňa hemofílie je: „50 rokov napredovania v liečbe pre všetkých.“
Koagulácia alebo zrážanie krvi je životne dôležitý mechanizmus, ktorý bráni organizmus pred vykrvácaním.