Celiakia je ochorenie so sprievodnou komplikáciou zákazu jedenia obyčajného chleba a všetkých produktov, v ktorých sa nachádza klasická múka. Ako s takouto chorobou a vyplývajúcimi obmedzeniami žiť?
Prečítajte si niečo o definícii bezlepkových potravín a oboznámte sa s niektorými pojmami, ktoré sa v súvislosti s týmto ochorením častokrát skloňujú.
Pokiaľ sa u Vás vyskytne ochorenie celiakia, je dobré ak sa viete zorientovať pri získavaní najnovších poznatkov o ochorení, liečbe a taktiež o vhodných produktoch, ktoré neobsahujú glutén. Veľkú prácu pre informovanosť obyvateľov zabezpečujú rôzne občianske združenia. Ich zoznam spolu s kontaktmi vám prinášame.
Alergény môžeme definovať ako chemické, fyzikálne alebo biologické faktory vyskytujúce sa v životnom prostredí, ktoré u citlivej – hypersenzitívnej časti populácie vyvolávajú alergické reakcie. Schopnosť alergizovať závisí od druhu alergénu, jeho množstva, doby pôsobenia, miesta vstupu a od stupňa precitlivenosti daného organizmu.
Celiakia (známa ako glutén-senzitívna enteropatia alebo celiakálna sprue alebo gluténová intolerancia) je poškodenie tenkého čreva zapríčinené imunologickou reakciou vyvolanou gluténom. Glutén je zásobný proteín nachádzajúci sa v pšenici a ostatných cereáliách ako raž, jačmeň a ovos. Celiakia sa prejavuje ako súbor oslabujúcich symptómov, ale vhodnou bezgluténovou diétou sa pacient úplne zotaví.
Celiakia je ochorenie charakterizované poškodením tenkého čreva, spojeným so zníženou schopnosťou absorbovať, vstrebávať živiny z čreva. Je to dedičné ochorenie vyvolané intoleranciou gluténu, bilekoviny obsiahnutej v obilninách.