Glykémia vyjadruje hladinu cukru v krvi. Spája sa najmä s cukrovkou, no patologická hladina glykémie sa vyskytuje aj u iných ochorení pečene, pankreasu či endokrinného systému. Aká je zdravá hodnota glykémie a ako ju správne namerať?
Pri cukrovke telo buď prestane vyrábať dostatok inzulínu, ktorý sa tvorí v pankrease (diabetes mellitus 1. typu), alebo nevyužíva inzulín správne (diabetes mellitus 2. typu). V oboch prípadoch poruchy dochádza k zvýšeniu koncentrácie krvného cukru (hyperglykémia).
Diabetes mellitus patrí medzi závažné ochorenia, postihujúce mladých i starých ľudí po celom svete, bez výnimky. Je nutné naučiť sa s touto chorobu žiť a mať ju pod kontrolou, hoci aj napriek tomu občas dochádza k určitým výkyvom, ktoré môžu zhoršiť stav každého cukrovkára.
Ochorenie diabetes mellitus 1.typu sa vyskytuje približne u 10-15% z celkového počtu ľudí trpiacich cukrovkou. Pri tomto type produkuje pankreas len veľmi malé množstvo inzulínu alebo neprodukuje žiaden, preto si ho pacienti musia pravidelne aplikovať do svojho tela sami.
Mnoho cukrovkárov sa mylne domnieva, že pokiaľ si nepichajú inzulín, netrpia „zlým“ typom cukrovky. Neuvedomujú si však, že neexistuje žiaden dobrý alebo zlý typ a tiež, že pichanie inzulínu podmieňujú zložitejšie faktory ako jednoduché rozdelenie tohto ochorenia na lepší a horší typ.
V poslednom desaťročí sa na Slovensku výrazne zlepšila dostupnosť merania hladiny glukózy v krvi (glykémie) v domácich podmienkach. Všetci pacienti liečení na cukrovku majú nárok na určité množstvo testovacích prúžkov na určité obdobie, ktoré bezplatne uhrádza zdravotná poisťovňa.
Viete o tom, že v lekárni si môžete zakúpiť širokú paletu testov napríklad na zistenie či náhodou netrpíte infekčným ochorením, či nemáte v stolici krv, alebo akú máte krvnú skupinu...? Prinášame vám ucelený prehľad týchto testov spolu s popisom ich využitia.
Svetový deň diabetu (WDD) sa oslavuje každý rok 14. Novembra a organizuje ho Medzinárodná diabetická federácia (IDF) a jej členské asociácie. Svetový deň diabetu bol vytvorený v roku 1991 Medzinárodnou federáciou diabetu a Svetovou zdravotníckou organizáciou ako reakcia na rastúce obavy ohľadne stupňujúcej zdravotnej hrozby, ktorú diabetes teraz predstavuje.
Glukóza (hroznový cukor) je cukor s osobitnou funkciou v tele - je to najrýchlejší zdroj energie a jediná forma cukru, ktorá sa okamžite po konzumácii vstrebáva do krvi bez zaťaženia zažívacieho ústrojenstva.
Podľa mnohých diabetikov je liečba inzulínom náročná – predstavujú si pri tom podávanie inzulínu iba striekačkou, injekciou – preto mnohí túto liečbu odmietajú. Liečbu cukrovky potom obmedzia na tabletky alebo diétu.