Odborníci zo Slovenskej obezitologickej asociácie (SOA) v spolupráci so Slovenskou asociáciou dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED upozorňujú na širokú škálu ochorení pridružených k obezite, riziko ťažkého priebehu COVID-19 a možnosti liečby a manažmentu obéznych pacientov na Slovensku.
Neurodegeneratívne ochorenia predstavujú široké spektrum ochorení, pri ktorých sú zasiahnuté neuróny (základné stavebné prvky nervového systému, ktorý zahŕňa mozog a miechu) mozgu, ktoré sa normálne nereprodukujú ani nenahrádzajú, takže ich poškodenie býva trvalé, pretože telo ich bežne nedokáže nahradiť.
Do rozsiahleho výskumu sa zapojilo 180 inštitúcií z celého sveta, vrátane českých vedcov z Ústavu živočíšnej fyziológie a genetiky Akadémie vied ČR. Štúdia publikovaná v prestížnom časopise Nature identifikovala 290 génov, po ktorých poškodení predčasne starnú vajíčka, a teda predčasne nastupuje menopauza a končí plodnosť ženy.
Tento variant génu je veľmi vzácny. V štúdii sa ukázalo, že ju mal len jeden človek z troch tisíc. Neplatí teda, že by všetci štíhli ľudia mali "genetické eso v rukáve". Drvivá väčšina z nich za to vďačí svojmu životnému štýlu.
Na to, či si človek rád dopraje šálku kávy, má vplyv jeho genetický kód. Poukázala na to nová štúdia, ktorú zverejnil American Journal of Clinical Nutrition.
Šťastie určujú naše gény iba čiastočne a zvyšok závisí od životného štýlu a ďalších faktorov životného prostredia, ktoré môžeme ovládať. Osvedčenými spôsobmi, ako zvýšiť šťastie, sú okrem iného napríklad dobrovoľníctvo, cvičenie, vychádzky do prírody a meditácia.
Piata časť osvetového videoseriálu o TOP slovenských pracoviskách pre zriedkavé choroby predstavuje Oddelenie lekárskej genetiky v Onkologickom ústave svätej Alžbety v Bratislave. Ide o jedno z najväčších slovenských laboratórnych pracovísk zaoberajúcich sa genetickým testovaním v onkológii, ktoré zabezpečuje diagnostiku dedične podmienených onkologických ochorení.
Mestečko v juhoindickom štáte Tamil Nadu je domovom stoviek dvojičiek. Je to fenomén, ktorý zatiaľ nikto nevie vysvetliť.
Vďaka dlhoročným štúdiám a výskumným tímom vedcov z celého sveta si dnes môže dať „prečítať“ svoju DNA každý. Spoločnosť DNA ERA prináša unikátny spôsob testovania, ktorý odhalí náchylnosť k chorobám, ale poradí aj, koľko kávy je zdravé piť a aké cvičenie je pre človeka najvhodnejšie.
Rôzne ochorenia väčšinou vznikajú následkom pôsobenia vonkajších faktorov prostredia. Na rozdiel od nich sú dedičné choroby podmienené vznikom mutácie. Ide o zmenu stavby jednotlivých úsekov DNA – génov alebo väčších častí molekuly DNA. V nich sú zakódované predpisy pre všetky funkcie bunky i stavba všetkých znakov a štruktúr.