Fóbia je charakterizovaná ako iracionálna, neadekvátna reakcia, prejavujúca sa strachom. Človeka zvyčajne núti k vyhýbaniu sa pomerne bežným miestam, predmetom alebo situáciám. Prejavuje sa nadmerným strachom a stratou sebakontroly.
Veľa chorôb vzniká zo strachu. Preto stojí za to spoznať dôkladnejšie strach ako prvý krok a naučiť sa nebáť ako druhý krok.
Strach je v princípe pocit znepokojenia z blížiaceho sa zla; negatívny cit, nepríjemná emócia, nepríjemný zážitok s neurovegetatívnym sprievodom. Spravidla zblednutím, chvením, zrýchleným dýchaním, búšením srdca, zvyšením krvného tlaku a pohotovosťou k obrane alebo úteku.
Fóbia je označenie pre nadmerný a neprimeraný strach z konkrétneho objektu či situácie. Fóbia môže byť diagnostikovaná v prípade ak osoba trpí silným strachom z predmetu fóbie a pociťuje strach a úzkosť už len pri pomyslení, že by sa mohla dostať do kontaktu s fobickým objektom či situáciou.
Rozprávka o Nebojsovi, ktorý sa ničoho nebál je len rozprávka. Každý človek má strach. Tí statočnejší ho prekonávajú. Sú však ľudia, ktorí (kvôli predispozíciám či psychickým ochoreniam) strachu podliehajú.
Malé i veľké klamstvá sú všade okolo nás. Klamanie je sociálny jav. Podľa seba často meníme realitu a skutočnosti tak, aby nám to viac vyhovovalo. Ako to robíme, prečo to robíme a kedy s tým začíname?
Založením svojpomocnej skupiny pre ľudí trpiacich sociálnou úzkosťou/sociálnou fóbiou by sme radi poskytli priestor všetkým, ktorí by mali chuť podeliť sa so svojimi skúsenosťami, prípadne stretnúť ľudí s podobnými zážitkami.
Agorafóbia je úzkostná porucha (fóbia), ktorá sa prejavuje, silným strachom zo situácií ako je preprava v MHD, pohyb v obchodoch a obchodných domoch či na verejných priestranstvách.
Obsesívno-kompulzívna porucha je psychická porucha, pre ktorú sú charakteristické nutkavé myšlienky (obsesie) a konanie (kompulzie).