Čo robiť, keď sa rozhodnete zbaviť tohto zlozvyku? V prvom rade je potrebné znížiť denné dávky prijímaného nikotínu, zmeniť jedálniček a pravidelne cvičiť...no úplne najdôležitejšie je mať motiváciu a skutočne chcieť zavesiť fajčenie na klinec.
Viete, z čoho sa skladá cigaretový dym? Ak nie ste fajčiar a máte pocit, že sa vás táto téma netýka, ste na omyle. Pasívne fajčenie, teda dýchanie cigaretového dymu, môže byť niekedy omnoho škodlivejšie, ako samotné fajčenie.
Odhaduje sa, že polovica všetkých adolescentných fajčiarov pokračuje vo fajčení ďalších 16-20 rokov. Ak bude naďalej pretrvávať dnešný stav vo fajčení, tak približne 6,4 milióna dnešných mladých fajčiarov zomrie predčasne na ochorenia spojené s fajčením.
Občianske združenie vzniklo v roku 2000 a je prvou mimovládnou organizáciou na Slovensku zameranou na boj proti fajčeniu a tabakizmu vo všetkých formách. Program združenia zahŕňa aktivity od prevencie fajčenia, prednášky až po odvykacie kurzy pre fajčiarov.
Každoročne zomrie v Európe na následky pasívneho fajčenia viac než 19 000 nefajčiarov! Dym z cigariet obsahuje viac než 4 000 zložiek, väčšina ktorých je toxická, a tiež 40 karcinogénnych látok, ktoré vdychuje ako fajčiar, tak aj tí, ktorí sú v jeho blízkosti.
Mimoriadne škodlivý vplyv fajčenia tabaku je v súčasnosti veľmi dobre zadefinovaný. Množstvo významných vedeckých štúdií preukázalo vysoké riziko vzniku srdcovocievnych ochorení, rakoviny pľúc, dýchacích ciest, iných pľúcnych ochorení, ale aj mozgovej porážky spojených s opakovaným vystavovaním sa nielen aktívnemu, ale aj tzv. pasívnemu fajčeniu.
Vyplnením tohto dotazníka sa môžete dozvedieť aká silná je Vaša závislosť na nikotíne. Ak sa po zodpovedaní všetkých otázok výsledok nezobrazí, kliknite na tlačítko "Vyhodnotiť".