Najsilnejšie ohnisko nákazy je v Moldave nad Bodvou, na košickom Luníku IX sa situácia upokojila a nové ohniská zatiaľ nepribudli.
Čo je koronavírus, aký je jeho pôvod, aká dlhá je inkubačná doba koronavírusu, existuje liek na ochorenie COVID-19, čo je to pandémia a je dôvod na paniku? Na tieto a mnohé ďalšie otázky o koronavíruse nájdete odpovede v článku.
Bezpečnostná rada pre epidémiu koronavírusu rozhodla o prísnych opatreniach na Slovensku.
Počas minulého roka zdravotníci zaočkovali viac ako 18 miliónov detí mladších ako päť rokov, zastavenie šírenia ochorenia však nie je jednoduché.
Epidémiu osýpok registrujú, podľa Úradu verejného zdravotníctva SR, takmer vo všetkých susedných štátoch Slovenska, konkrétne v ČR, Rakúsku, na Ukrajine a v Poľsku. Podľa hygienikov je na Slovensku potrebná zvýšená ostražitosť lekárov, najmä pre deti a dorast.
Počas minulého týždňa zaznamenali šesť prípadov salmonelózy, v okrese Zvolen sa objavil svrab.
Na Slovensku bolo k 10.7.2018 zaznamenaných 172 chorých s podozrením na osýpky. Ide o najväčšiu epidémiu za posledných 20 rokov. Nákaza osýpkami sa rýchlo šíri a môže sa skončiť nielen pri teplotách a vyrážkach, ale aj oveľa závažnejšími komplikáciami.
Protipólom zdravej stravy a životného štýlu je nadváha a obezita. Vedeli ste napríklad, že od začiatku 20. storočia sa konzumácia cukrov z 5 kg na osobu za rok zvýšila až na 40-50 kg na osobu za rok? A to ani zďaleka nie je všetko.
Legionárska choroba získala pomenovanie podľa spôsobu prepuknutia na stretnutí bývalých legionárov v roku 1977 v meste Filadelfia. Pôvodne bol u postihnutých diagnostikovaný zápal pľúc a nasadili im penicilín. Mylnou diagnózu zomrelo z 221 pacientov až 34. Príčina bola odhalená neskôr, na ďalší rok sa zistilo, že pôvodcom ochorenia je nová baktéria Legionella pneumophila.
Britskí vedci na University Collge of London, ktorí 4 roky sledovali vyše 6000 detí vo veku 11 až 15 rokov, sa domnievajú, že ak je dieťa obézne v 11. roku života, ostane pravdepodobne obézne na celý život.