Viete, z čoho sa skladá cigaretový dym? Ak nie ste fajčiar a máte pocit, že sa vás táto téma netýka, ste na omyle. Pasívne fajčenie, teda dýchanie cigaretového dymu, môže byť niekedy omnoho škodlivejšie, ako samotné fajčenie.
Dávno pominuli doby čiernobielych filmov, v ktorých dáma s cigaretou predstavovala vrchol elegancie, a kde sivý dym zahaľoval jej tvár do tajomného oparu. Vtedy sa, bohužiaľ, o škodlivosti fajčenia príliš nevedelo, ale dnes je situácia našťastie iná.
Menej známym faktom v súvislosti s fajčením je, že významne ovplyvňuje plodnosť, tak u mužov, ako aj u žien. Zároveň poškodzuje vývoj plodu v maternici pred jeho narodením a spôsobuje nižšiu hmotnosť dieťaťa pri narodení. Cigaretový dym však môže byť aj jednou z vážnych príčin zníženej plodnosti páru.
Odhaduje sa, že polovica všetkých adolescentných fajčiarov pokračuje vo fajčení ďalších 16-20 rokov. Ak bude naďalej pretrvávať dnešný stav vo fajčení, tak približne 6,4 milióna dnešných mladých fajčiarov zomrie predčasne na ochorenia spojené s fajčením.
Občianske združenie vzniklo v roku 2000 a je prvou mimovládnou organizáciou na Slovensku zameranou na boj proti fajčeniu a tabakizmu vo všetkých formách. Program združenia zahŕňa aktivity od prevencie fajčenia, prednášky až po odvykacie kurzy pre fajčiarov.
Každoročne zomrie v Európe na následky pasívneho fajčenia viac než 19 000 nefajčiarov! Dym z cigariet obsahuje viac než 4 000 zložiek, väčšina ktorých je toxická, a tiež 40 karcinogénnych látok, ktoré vdychuje ako fajčiar, tak aj tí, ktorí sú v jeho blízkosti.
Na Slovensku fajčí približne 35 až 40% dospelej populácie (vo svete asi 1,1 mld ľudí). Ročne u nás zomrie na následky fajčenia približne 11 000 ľudí, z toho zhruba 1 000 na priame poškodenie pľúc chronickým, dlhodobým inhalovaním cigaretového dymu – chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP). CHOPCHP postihuje 25 – 30 % fajčiarov a je dôsledkom prehnanej zápalovej reakcie najdrobnejších a najzraniteľnejších dýchacích ciest s ich následnou prestavbou a rozpadom pľúcneho tkaniva. Jedinou a najúčinnejšou prevenciou pri CHOCHP je nezačať fajčiť alebo včas prestať. 15. novembra si pripomíname Svetový deň CHOCHP.
Popáleniny dýchacích ciest vznikajú, keď človek vdychuje dym, paru, veľmi horúci vzduch alebo toxické látky.