Každý bežec sa s touto bolesťou už určite stretol. Príčin je viacero - nárazy, tvrdý povrch, zlé držanie tela, nesprávna technika... Preto, ak chcete, aby bol pre vás beh radosťou a nie utrpením, naučíme vás zopár vecí.
Bolesti chrbtice označujú rad pestrých klinických obrazov charakterizovaných bolesťou, vegetatívnymi zmenami a poruchami hybnosti. Spoločným menovateľom týchto syndrómov je skutočnosť, že porucha chrbtice je pri ich vzniku rozhodujúcou príčinou.
Možno patríte medzi tých, ktorí behanie nemali nikdy príliš v láske. Často za takéto pocity môžu hodiny telesnej výchovy, kedy vás učitelia naháňali so stopkami po ihrisku, pichanie v boku bolo takmer neznesiteľné a ešte dve hodiny potom sa z vás rinuli prúdy potu. Pozrime sa však na beh aj z tej lepšej stránky.
Školský rok nekladie nároky len na duševné aktivity dieťaťa, ale mení požiadavky aj na pohybovú sústavu školáka. Pri dlhšom monotónnom sedení sa zvyšuje statická záťaž chrbtice, ochabuje brušné svalstvo a kardiovaskulárny aparát je tiež menej „trénovaný“.
Správne držanie tela je súčasťou harmonického vývoja dieťaťa. Charakteristický typ držania tela sa ukáže až v ranom školskom veku, ale chorobné zakrivenia chrbtice možno diagnostikovať už oveľa skôr.
Jednou z podmienok ochrany a zabezpečenia správneho vývinu pohybového systému u detí je aj správne obúvanie.