Ministerstvo zdravotníctva SR prostredníctvom agentúry zisťovalo, aké skúsenosti majú Slováci s užívaním drog.
Schizofrénia je záhadným ochorením, doteraz sa odborníkom ešte nepodarilo prísť na to, čo presne ju spôsobuje. Keďže táto choroba nie je dostatočne objasnená, vystávajú viaceré otázky, ktoré zaujímajú pacientov, ich príbuzných, ale aj nezávislých laikov.
Psychická choroba, pod ktorú môžeme zaradiť aj závislosť, sa stala skutočným fenoménom v našej spoločnosti. Samozrejme, drogy tu boli a budú. Pokiaľ si myslíte, že je to len výmysel detí generácie Y, ste na veľkom omyle. Svoje by o tom vedel porozprávať aj herec Dušan Cinkota, ktorý si odpykával 8-ročný trest za pervitín.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je závislosť choroba, definovaná ako duševný, prípadne aj telesný stav, ktorý je charakterizovaný prítomnosťou naliehavej túžby, alebo nepremožiteľnej potreby opakovane a periodicky privádzať do svojho tela príslušnú látku.
Existuje viacero definícií drogy. Vo všeobecnosti platí, že droga je akákoľvek látka, ktorá po vstupe do živého organizmu, je schopná zmeniť jednu alebo viac jeho funkcií a pôsobí priamo aj nepriamo na nervový systém.
Súbor príznakov u novorodenca, ktorý sa narodí matke užívajúcej v ťarchavosti lieky a drogy sa nazýva novorodenecký abstinenčný syndróm. Lieky a drogy (psychoaktívne látky) užívané počas tehotenstva prestupujú cez placentu a ovplyvňujú plod a novorodenca.
Odborníci sa zhodujú v tom, že problémom s drogami a alkoholom sa dá predchádzať, pokiaľ ich človek berie vážne. Bohužiaľ, mnoho ľudí ich podceňuje a dostáva sa do zbytočných problémov. Tieto problémy sa môžu vyskytnúť v každej rodine.
História infekcie HIV sa začala písať od začiatku 80 rokov, kedy boli v San Franciscu zaznamenané prvé smrteľné prípady pneumocystovej pneumónie u mužov, ktorí majú styk s mužmi. Neznáma choroba sa preto začala v tej dobe pokladať za chorobu homosexuálov...
Podľa prieskumu zameraného na spotrebu alkoholu u ľudí v produktívnom a postproduktívnom veku, ktorí vypracovali odborníčky Úradu verejného zdravotníctva SR, na Slovensku najčastejšie konzumujú alkohol muži vo veku okolo 40 rokov.
Polydipsia je nadmerný smäd. Nadmerné pitie vody a nadmerný smäd sú často reakciou na stratu tekutiny počas cvičenia a nadmerného potenia (nadmerná strata soli a vody).