V roku 2020 bolo na diabetes mellitus 2. typu prvýkrát diagnostikovaných 18 520 osôb, 9 565 mužov a 8 955 žien. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to o 2 228 novovzniknutých prípadov menej. Pokles počtu diabetických pacientov v roku 2020 môže súvisieť s opatreniami proti šíreniu infekcie COVID-19.
Diabetes mellitus patrí medzi závažné ochorenia, postihujúce mladých i starých ľudí po celom svete, bez výnimky. Je nutné naučiť sa s touto chorobu žiť a mať ju pod kontrolou, hoci aj napriek tomu občas dochádza k určitým výkyvom, ktoré môžu zhoršiť stav každého cukrovkára.
Ochorenie diabetes mellitus postihuje na Slovensku viac ako 350 tisíc ľudí, ktorí sa musia s touto chorobou naučiť žiť a správnymi metódami udržiavať pod kontrolou. Úprava životosprávy, dostatočný pohyb a liečba prostredníctvom tabliet či injekcií patria k základným zásadám.
Diabetes mellitus je značne rozšírené ochorenie, ktorým len v roku 2014 trpelo viac ako 340 tisíc pacientov na celom Slovensku. Hoci táto choroba ovplyvňuje každodenný život chorého, správnymi liečebnými postupmi s ňou možno úspešne bojovať.
Podľa mnohých diabetikov je liečba inzulínom náročná – predstavujú si pri tom podávanie inzulínu iba striekačkou, injekciou – preto mnohí túto liečbu odmietajú. Liečbu cukrovky potom obmedzia na tabletky alebo diétu.
Obezita sa stáva vo svete pandémiou. Za posledné dve desaťročia sa výskyt obezity strojnásobil. Nadváhou trpí v Európe polovica dospelých a každé tretie dieťa, pričom obezitu má až tretina.
Obezita je enormne ťažký zdravotný problém. Nie je to len estetický problém, s ktorým i obezitu mnohí spájajú – obezita je príčinou množstva chorôb s nedozernými následkami. Znížením hmotnosti o 5 až 10 % pri obezite možno predísť mnohým závažných chorobám, z nich najvypuklejšie sú kardiovaskulárne choroby.
Vzájomný vzťah medzi cukrovkou 1. typu a celiakiou je známy vyše 40 rokov. V odbornej literatúre sa po prvýkrát v roku 1962 popísali konkrétne prípady štyroch pacientov – všetci boli diabetici 1. typu na inzulíne a potvrdila sa u nich celiakia.
Prenasledujú vás tráviace ťažkosti, nedá vám pokojne spávať nevysvetliteľný pokles hmotnosti a zubár vám pri každej návšteve objaví nový kaz? Celiakia je zapríčinená neznášanlivosťou bielkoviny gluténu, nazývanou aj lepok.
Aké sú základné fakty o príčine cukrovky 2. typu? Ako by vyzerala ideálna tabletka? Aké lieky poznáme? Aká je v súčasnosti v klinickej praxi klasifikácia používaných tabletiek (perorálnych antidiabetík)?