K najčastejšie ošetrovaným klientom v domácej ošetrovateľskej starostlivosti patria klienti s chronickými ranami. Za ich vznikom je pôsobenie nejakého vonkajšieho činiteľa, ktorý vedie k poškodeniu kože a mäkkých tkanív.
Pacienti postihnutí chronickými ranami a hlavne ležiaci pacienti, trpia problémami vyprázdňovania moča a stolice. Trpia častými zápchami, inkontinenciou moča a stolice.
Pacienti, ktorí sa dlhodobo liečia na chronickú ranu sú veľmi citliví a netrpezliví, ohľadom dlhodobého a niekedy aj nezdarného liečenia ich problému. To sa môže podpisovať na psychickom stave nielen pacienta ale aj rodiny.
Problematika liečby, hojenia a ošetrovania rán patrí do práce lekárov, sestier i ďalších odborníkov, ktorí sa na liečbe rán podieľajú. Spolupráca musí fungovať nielen v úrovni praktickej, teda v priebehu preväzu, ale aj pri vedení dokumentácie.
Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že problematika výživy s prevenciou a terapiou preležanín nesúvisí, je to v skutočnosti naopak. Výživa má na chorého veľmi významný vplyv.
Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti pracujú na základe povolenia Ministerstva zdravotníctva, ktoré im na ich prácu udeľuje licencie pre poskytovanie domácej ošetrovateľskej starostlivosti.
Sestry ako najpočetnejšia skupina zdravotníckych pracovníkov sú nosným pilierom zdravotníckeho systému, ktorý významne ovplyvňuje systém poskytovania zdravotnej starostlivosti a pomáha realizovať významné reformy v zdravotníctve