Najnovšie údaje Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) ukazujú, že počet pacientov sledovaných v diabetologických ambulanciách na Slovensku má dlhodobo stúpajúci trend.
Výsledky štúdie môžu pomôcť zlepšiť starostlivosť a podporu pre ľudí trpiacich depresiami.
Pokiaľ štáty nič neurobia, vzrastie počet diabetikov v najbližších troch dekádach v každej krajine sveta, upozornili vedci v novej štúdii.
Cukrovka alebo diabetes mellitus je chronické metabolické ochorenie, ktoré môže v prípade nedodržiavania nastavenej liečby viesť k vážnym komplikáciám. S porušovaním režimu a stravovacími prehreškami sa však diabetológovia nestretávajú len po sviatočnom období, ale celoročne.
Kardiovaskulárne ochorenia, ktoré vo významnej miere vyvolávajú faktory životného štýlu, sú najčastejšou príčinou úmrtí Slovákov a Sloveniek.
V roku 2020 bolo na diabetes mellitus 2. typu prvýkrát diagnostikovaných 18 520 osôb, 9 565 mužov a 8 955 žien. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to o 2 228 novovzniknutých prípadov menej. Pokles počtu diabetických pacientov v roku 2020 môže súvisieť s opatreniami proti šíreniu infekcie COVID-19.
Odborníci vydali nedávno vyhlásenie, v ktorom uvádzajú, že u osoby, u ktorej bola predtým diagnostikovaná cukrovka 2. typu, je možná remisia- ústup cukrovky. Dá sa teda z cukrovky 2.typu úplne vyliečiť?
Na marcovej konferencii v Liverpoole, ktorá sa zaoberala cukrovkou, predstavili britskí vedci predbežné výsledky štúdie s názvom DiRECT. Tie preukázali, že krátkodobá nízkoenergetická diéta môže pacientom s diabetom 2. typu pomôcť nielen k výraznému úbytku váhy, ale takisto k odstráneniu jej prejavov.