Zdravie črevného mikrobiómu ovplyvňuje vašu náladu a psychické zdravie. Psychické zdravie a stres naopak spätne ovplyvňujú zdravie črevného mikrobiómu a tým vplývajú na zdravie celého tela. Črevo a mozog sú prepojené osou črevo - mozog a vzájomne komunikujú. Je preto dôležité dbať na zdravie svojho črevného mikrobiómu a na psychické zdravie.
Pokiaľ ide o zdravie tráviaceho traktu, možno ste už počuli o „prebiotikách“ a „probiotikách“. Obe sú dôležité pre podporu jeho zdravého fungovania – najmä mikroorganizmov žijúcich v črevách, známych aj ako mikrobióm. Zjednodušene môžeme povedať, že probiotiká sú „dobré“ baktérie, ktoré udržiavajú vaše telo zdravé a prebiotiká sú zas potraviny, ktoré podporujú ich rast.
Vodný kefír čiže fermentovaná limonáda je zdraviu prospešná a jej prípravu zvládnete ľahko doma. Vzniká s pomocou tibi kryštálov, ktoré získate vo forme huby alebo prášku. Nápoj je populárny predovšetkým pre svoje zdravotné účinky, pretože obsahuje veľa baktérií prospešných pre náš mikrobióm. Limonády navyše po fermentácii neobsahujú takmer žiadny cukor!
Naše zdravie a pravdepodobne aj naše správanie a nálada sa neodvíjajú len od toho ako žijeme, ale aj od toho koho „hostíme“. Tak, ako iné živočíchy, sme aj my ľudia, hostiteľmi širokého spektra baktérií, plesní, parazitov a vírov, s ktorými však žijeme v symbióze. Im sa v našom tele dobre žije a my ich naopak potrebujeme pre správne fungovanie organizmu. Od kvality tejto symbiózy závisí kvalita nášho celkového zdravia. Pri nerovnováhe spolužitia však vznikajú problémy.
Tie najlepšie veci mávame pod nosom a ani si to neuvedomujeme. Často im venujeme omnoho menej pozornosti ako si zaslúžia a neťažíme z nich všetko, čo nám ponúkajú. Presne toto platí o mlieku, resp. kvasených, teda fermentovaných, „živých“ mliečnych produktoch. Ich prospešnosť bola už mnohokrát potvrdená, napriek tomu ich však často pokladáme za príliš obyčajné.