Mladí ľudia sú obzvlášť náchylní pocítiť negatívne účinky fajčenia. Nikotín môže nepriaznivo vplývať na vývoj ich mozgu, pamäť, sústredenie, náladu a schopnosť kontrolovať svoje impulzívne správanie.
Hoci má fajčenie na Slovensku dlhodobo klesajúcu tendenciu, približne pätina dospelej populácie stále fajčí.
Fajčenie tínedžerov je jedna z kľúčových tém, na ktorú chcú iniciatíva Na veku záleží, Úrad verejného zdravotníctva SR a Slovenská obchodná inšpekcia pri príležitosti Medzinárodného dňa bez fajčenia (20. novembra 2021) ešte viac upriamiť pozornosť.
Každý fajčiar, ktorý vypočuje výzvy lekárov a odloží cigaretu, pomôže nielen sebe, ale aj pacientom s koronavírusom , a hlavne personálu v nemocniciach.
Fajčenie klasických, ale aj elektronických cigariet, vedie z dlhodobého hľadiska k zníženiu imunity našich pľúc voči vírusovým a bakteriálnym infekciám.
Mnoho klinických štúdií už potvrdilo vplyv fajčenia na vznik rakoviny. V novej štúdii sa tím vedcov z univerzity v Bristole zameral na spojenie medzi fajčením a vznikom depresie a schizofrénie.
Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb v americkej Atlante potvrdilo už 450 možných prípadov ochorenia pľúc spájaných s tzv. vapovaním- fajčením elektronických cigariet. Šesť ľudí už zomrelo, no lekári si stále nie sú istí, čo sa deje.
Zatiaľ čo u nás podlieha elektronická cigareta rôznym reštrikciám a reguláciám, v Spojenom kráľovstve sa hovorí o jej zaradení medzi medicínske potreby.
Na Slovensku ročne pribudne približne 2500 nových pacientov a pacientok s karcinómom pľúc. Toto ochorenie postihuje častejšie mužov, ale nevyhýba sa ani ženám.
Dávno pominuli doby čiernobielych filmov, v ktorých dáma s cigaretou predstavovala vrchol elegancie, a kde sivý dym zahaľoval jej tvár do tajomného oparu. Vtedy sa, bohužiaľ, o škodlivosti fajčenia príliš nevedelo, ale dnes je situácia našťastie iná.