Cievna mozgová príhoda (CMP) predstavuje závažné poškodenie mozgu, ktoré môže viesť k strate reči alebo motorických schopností. Správna starostlivosť počas prvej pomoci a následnej rehabilitácie zohráva kľúčovú úlohu v procese uzdravenia. Tento článok poskytuje prehľad o rôznych typoch CMP, metódach liečby a dôležitých zásadách starostlivosti o pacienta počas domácej rehabilitácie.
Cievna mozgová príhoda (CMP) je vážny zdravotný stav a tretia najčastejšia príčina úmrtí na Slovensku. U každého človeka je môžu spôsobiť rôzne rizikové faktory a následky po jej prekonaní môžu byť komplikované a individuálne. Návrat do bežného života môže byť po prekonaní CMP zložitý, no nie nemožný. Existuje niekoľko spôsobov ako pacientom pomôcť a urýchliť tak proces rekonvalescencie.
Cievna mozgová príhoda razantne mení život v každom smere, u 70% pacientov zanechávajú CMP trvalé následky a u viac ako 30% ťažkú trvalú invaliditu.(1) V súčasnosti však prichádzajú nové moderné metódy, ktorými je možné pacienta po prekonaní cievnej mozgovej príhody liečiť a pomôcť mu vrátiť sa späť do každodenného života.
Strach z toho, že sa pacient v nemocnici nakazí novým koronavírusom, je veľký. Dôkazom toho sú aj pacienti, ktorým ide doslova o život. Ak v súčasnej pandemickej situácii utrpia cievnu mozgovú príhodu, majú strach privolať si prvú pomoc.
Neurologické oddelenie Fakultnej nemocnice J.A. Reimana v Prešove získalo prestížne medzinárodné ocenenie ESO Angels Awards od Angels iniciatívy. Udeľované je na základe hodnotenia starostlivosti o pacientov s cievnou mozgovou príhodou (CMP).
Na Slovensku ročne pribudne až 11-tisíc pacientov, ktorých postihne cievna mozgová príhoda. Pán Richard Fides sa rozhodol konať po tom, čo aj on zažil mozgovú porážku a založil pacientsku organizáciu Sekunda pre život. Jej úlohou je zvyšovať povedomie o tomto ochorení. Nedávno vypracovali dokument s cieľom zlepšiť šance pacientov. Momentálne čaká na schválenie na Ministerstve zdravotníctva.
Cievna mozgová príhoda je poškodenie mozgu spôsobené najmä upchatím cievky v mozgu alebo prasknutím cievky a vyliatím krvi do mozgu či jeho okolia. Táto nepríjemná komplikácia postihne ročne 15 miliónov ľudí a tretina z nich ju neprežije. U nás je treťou najčastejšou príčinou smrti a počet pacientov každoročne stúpa.
Amaurosis fugax je chvíľková strata zraku, spôsobená krvnou zrazeninou. Embolus (krvná zrazenina) putuje z artérie carotis (karotídy, krčnej tepny) do retinálnych (sietnicových) artétií. Tým zablokuje prívod krvi do sietnice, čo vedie k strate zraku.
Aneurizma je vypuklina, ktorá vzniká na oslabenej stene cievy v mozgu. Tá môže tlačiť na rôzne štruktúry v mozgu a prejavovať sa množstvom príznakov.