Existuje niekoľko dôvodov, prečo môžu ľudia infikovaní koronavírusom stratiť čuchové zmysly.
V Južnej Kórei, kde prebieha rozsiahle testovanie populácie, hlásilo 30% z 2000 pozitívne testovaných osôb, práve stratu čuchu ako hlavný symptóm.Čínsky Wu-chan hlási značné počty obetí v radoch ušných, nosných a krčných špecialistov, rovnako ako očných lekárov.
Poznáte to, dáte si jednu tabličku čokolády, potom druhú, tretiu a už sa neviete zastaviť. Cukor je niekedy naozaj droga a ak si strážite líniu a chcete schudnúť, môže to byť problém. Našťastie však existujú potraviny, ktorými oklamete svoje chuťové bunky alebo jednoducho nahradíte sladkosti.
Marhule predstavujú chutné oranžové plody plné beta-karoténu, vlákniny a vitamínu C. Sú akýmsi symbolom letných mesiacov, na začiatku ktorých začínajú dozrievať a lákať nás svojou lahodnou chuťou.
Dnes očakávame od potravín všetko – úžasnú chuť, vhodnú výživu, dostupnú cenu, pohotovosť a bezpečnosť. Rovnako tomu je aj pri syroch. Môžu však syry spĺňať všetky tieto kritériá? Základnou zložkou syrov je tuk a soľ, no pri striedmej konzumácii patrí medzi významnú zložku zdravého jedálnička. Pozrite sa, čo všetko ešte obsahujú.
Myslíte si, že od tmavého piva rastú ženské prsia? Čo je pravdy na tom, že sa tmavé pivo dofarbuje? A naozaj sa z neho priberá?
Snímka z podujatia Nedeľná Paráda - predvianočný slovanský charitatívny bazár v priestoroch Starej tržnice v Bratislave 30. novembra 2014.
Len veľmi málo našich chuťových preferencií je biologicky daných. Súvisia skôr s určitými skúsenosťami. Hoci odlišnosti pri vnímaní chutí zapríčiňujú niektoré genetické faktory, podobnosti chuťových preferencií sú častejšie odrazom podobných skúseností s určitými chuťami, vôňami a potravinami.
V poslednom čase sa objavil nový typ poruchy stravovania- ortorexia. Kedy je zdravé stravovanie ešte v poriadku a kedy prekračuje hranicu normálnosti? Otestujte sa!
Niektorí ľudia sa domnievajú, že môže vzniknúť závislosť na potravinách obsahujúcich veľa tuku a cukru a následne k prejedaniu a obezite. Znamená to azda, že na potraviny by sme mali nazerať rovnako ako na alkohol či cigarety? Alebo ide len o zámenu pojmov “závislosť na jedle”, “chuť na jedlo” a “porucha príjmu potravy”?