Bylinka s netradičným názvovom patrí medzi tie menej známe (aspoň sa o nich menej hovorí) Má však neuveriteľne silné účinky, nie nadarmo sa jej hovorí „devätsil“.
Medvedí cesnak rastie najmä v strednej a západnej Európe. V listnatých a lužných lesoch ho nájdeme od marca do mája. Objaviť ho nie je vôbec zložité, pretože väčšinou sa vyskytuje húfne a tvorí veľké zelené koberce. Prezradí ho aj jeho typická cesnaková vôňa, ktorá sa šíri celým lesom. Rozmýšľate, ako túto bylinku využiť v kuchyni? Máme pre vás tip.
Máte pocit, že potrebujete prečistiť organizmus ešte od sviatkov? Užívate množstvo liekov, ktoré zaťažujú váš organizmus? Alebo ste to v uplynulom obodbí preháňali s mastným jedlom a alkoholom? Ostropestrec je na pečeň a jej očistu ako stvorený.
Liečivé rastliny sú tu od nepamäti. Pomáhajú nám pri rôznych ťažkostiach. Napríklad pri chrípke či zápaloch. Posilňujú imunitu, pomáhajú nám prekonať rôzne respiračné ochorenia a to zďaleka nie je všetko.
Túto jednoročnú liečivú bylinku s príjemnou a charakteristickou vôňou poznáme pod názvom harmanček či kamilka. Dorastá do výšky 15-20 cm. Stonka je priama, vetvená a málo olistená. Kvety sú zlatožlté s dutým kvetným lôžkom.
Táto liečivá bylina je známa z mnohých dôvodov. Lieči maláriu, ničí rakovinové bunky a je hlavnou zložkou pri výrobe absintu. Má však aj iné zázračné účinky. Trpíte problémami s trávením, nadúvaním alebo žalúdkom? Palina vám pomôže.
Bylinku poznáme aj pod ľudovým názvom kozlík, valeriánok, baldrián, či mačacia zelina. Ide o trvácu bylinku s krátkym plazivým a zapáchajúcim podzemkom, s vysokou stonkou a kopijovitými listami, ktorá dorastá do výšky 50 až 150 cm. Kvety sú voňavé, sfarbené do ružova.
Bylinka skorocel rastie na lúkach a poliach a svojimi výživnými látkami pozitívne vplýva na ľudský organizmus. Využíva sa vo forme sirupov, kvapiek a čajov, ale jej rozdrvené listy slúžia aj na vyliečenie rán.
Hluchavka biela je nezvyčajnou bylinkou, ktorú si môžete pestovať aj v záhrade pod stromami. Okrem bielych, medovo zafarbených kvetov zbierame aj kvitnúcu vňať. Aké pozitívne účinky má?
Pľúcnik lekársky je, aj podľa svojho názvu, vhodný pre pľúca a dýchacie cesty. Nielen, že zmierňuje dráždenie pri kašli, podporuje i trávenie, vylučovanie a pozitívne pôsobí aj na zdravie pokožky.