Počet chorých na akútne respiračné ochorenia opäť postupne stúpa, najmä u detí, pričom najcitlivejšou vekovou skupinou sú deti do 5 rokov.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva ohrozujú naše zdravie predovšetkým vírusové infekcie. Najčastejšie ide o prechladnutie, chrípku či covid-19. Výnimkou ale nie sú ani ochorenia spôsobené RS vírusmi. Tie sprevádzajú vysoké horúčky, podráždenosť alebo nechutenstvo a môžu sa vyvinúť do bronchitídy či zápalu pľúc.
Najčastejšie ho používame do polievky, ale pre jeho močopudné účinky je dobrý aj do čaju. Využíva sa i v ľudovom liečiteľstve pri kožných problémoch či angíne. A čo sa týka spracovania v kuchyni, aj z petržlena sa dajú pripraviť zdravé pochúťky.
Angína je akútny zápal podnebných mandlí (mandle = tonzily, zápal mandlí = tonzilitída). Býva často spojená so zápalom sliznice hltana (hltan = farynx, z toho názov tonzilofaryngitída).
Laryngitis je zápal hrtana. Často postihuje aj hlasivky, čo sa prejaví zachrípnutím. K príznakom patrí zápal hrtanu, bolesť hrdla, zachrípnutie alebo strata hlasu a štekavý kašeľ.
Glomerulonefritída - akútna,je náhle vzniknuté zápalové ochorenie. Postihuje všetky glomeruly (obličkové klbká) obidvoch obličiek súčasne.
Angína je zápal horných dýchacích ciest, najčastejšie mandlí a sliznice hltana. Patrí medzi časté infekcie postihujúce hlavne malé deti.
Angina pectoris je formou ischemickej choroby srdca pri ktorej pacient pociťuje bolesť na hrudníku. Charakterizuje ju súbor príznakov spôsobených prechodným nedokrvením srdcového svalu. Z klinického hľadiska rozlišujeme stabilnú a nestabilnú anginu pectoris.