Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) prvýkrát po takmer dvadsiatich rokoch schválil nový liek proti Alzheimerovej chorobe. Niektorí odborníci však tvrdia, že neexistuje dostatok dôkazov o tom, že by liek chorým skutočne pomáhal.
Tím z Prírodovedeckej fakulty Karlovej Univerzity pod vedením Günthera Kletetschku prišiel na to, že mozgu môžu uškodiť zväčšené kryštáliky železa, ktoré zapríčiní proces vedúci k narušeniu jeho činnosti. Nové poznatky môžu prispieť k ďalšiemu výskumu Alzheimerovej choroby.
Podľa WHO je Alzheimerova choroba jedným z desiatich hlavných smrteľných ochorení ľudstva. Na Slovensku ňou trpí 50-60 tisíc ľudí.
Vedci strávili dva roky analýzou duševného stavu 360 ľudí vo veku nad 55 rokov, pričom osobitnú pozornosť venovali tendencii upadať do vzorov opakovaného negatívneho myslenia. U ľudí analyzovali tiež stavy depresie a úzkosti.
Podľa prognóz Svetovej zdravotníckej organizácie bude Alzheimerovou chorobou v roku 2030 trpieť 50 miliónov obyvateľov planéty a do roku 2050 stúpne ich počet k 90 miliónom.
Zhoršovanie pamäti, zabúdanie nedávnych udalostí, mien blízkych príbuzných, zlá orientácia sa v čase či neschopnosť rozoznať známe miesta. Toto sú prvé symptómy Alzheimerovej choroby. Príčinou úpadku kognitívnych funkcií môže byť sťahovanie ciev. Vyplýva to zo štúdie vedcov z University College London. Tá sa pokúša otvoriť cestu novému spôsobu liečby tejto neurodegeneratívnej poruchy mozgu.
Viete si predstaviť, že niekam idete a zrazu netušíte kam? Zato si jasne spomínate, že pred štyridsiatimi rokmi bola taká tuhá zima, že primŕzali aj viečka k očiam. Toto prežívajú mnohí seniori.
Alzheimerova choroba je pravdepodobne najviac známou formou demencie, keď je postihnutá pamäť, myslenie a orientácia. Demencia je definovaná ako zlyhanie mentálnych funkcií a nedá sa tak úplne predvídať, no sú veci, na ktoré ak si dáte pozor, tak znížite riziko vzniku tejto choroby.
Zákerná Alzheimerova choroba sa nám väčšinou spája so starobou. Tiež sa nazdávate, že sa vás netýka, ak ste mladí? Vedci však tvrdia opak!
Alzheimerovu chorobu označujú viacerí odborníci za tichú epidémiu ľudstva. Toto ochorenie oberá človeka o to najcennejšie – schopnosť myslieť, orientovať sa a postarať sa sám o seba. Podľa svetových štatistík približne 1 % obyvateľov vyspelých krajín trpí týmto ochorením a jej výskyt má rastúcu tendenciu.