Pitie alkoholu je na Slovensku silno zakorenené až normalizované.
Začína sa suchý február. Mnohých možno prekvapí, že problémy s alkoholom sa netýkajú len mladých ľudí a ľudí v produktívnom veku, ale aj seniorov.
Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku, si spoločne s primárom Oddelenia dlhodobo chorých, MUDr. Petrom Bártom, symbolicky pripomína „suchý február“. V geriatrii alkoholizmus nie je najväčším zdravotným problémom, no v žiadnom veku, rozhodne, neprispieva k zlepšeniu zdravotného stavu pacienta.
Dlhodobé popíjanie alkoholu nepoškodzuje len pečeň, ale spôsobuje i poškodenie ďalších orgánov ako sú mozog, srdce, obličky. Dokonca napomáha ku vzniku niektorých druhov rakoviny, napríklad pankreasu alebo čriev.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je závislosť choroba, definovaná ako duševný, prípadne aj telesný stav, ktorý je charakterizovaný prítomnosťou naliehavej túžby, alebo nepremožiteľnej potreby opakovane a periodicky privádzať do svojho tela príslušnú látku.
Alkoholizmus je závislosť od alkoholu (neschopnosť prestať piť). Druhý problém pitia je to, že alkohol narúša každodenné činnosti. Tretí problém je, že užívanie alkoholických nápojov evokuje stres alebo emocionálne problémy.